Wszelkie alternatywy dla węgla, gazu czy pelletu stają się coraz bardziej popularne ze względu na ciągły wzrost cen paliw. Czy jednak wszystkie z nich są równie korzystne? Nie jest tak. Istnieją jednak trzy opcje ogrzewania elektrycznego: pompa ciepła czy piec indukcyjny? Porównajmy te dwie opcje.

W ostatnich miesiącach ogrzewanie alternatywne jest tematem nr. Na forach i grupach na Facebooku pojawiają się najpopularniejsze tematy. Pojawia się wiele pytań o folie grzewcze, pompy ciepła i kotły indukcyjne.

Opinie o foliach grzewczych przytaczamy z artykułu: "Folia grzewcza cena, opinie i koszty ogrzewania".
W tekście przedstawiamy porównanie pompy ciepła i folii grzewczej: "Jakie ogrzewanie? Pompa ciepła czy folia grzewcza?" ".
Przyjrzyjmy się teraz kuchenkom indukcyjnym. Piece te są ciekawą opcją dla każdego, kto jest zainteresowany nowoczesnym, zrównoważonym ogrzewaniem za pomocą energii elektrycznej.

Czym jest ogrzewanie indukcyjne?

Ogrzewanie indukcyjne nie jest zbyt powszechne w Stanach Zjednoczonych. Wielu właścicieli domów nigdy o nim nie słyszało i szuka teraz podstawowych informacji na temat grzejników indukcyjnych.

Zanim zainwestujemy w ogrzewanie indukcyjne, oto kilka rzeczy do rozważenia:

  • Do rozprowadzania ciepła można wykorzystać zarówno istniejący system ciepłej wody użytkowej, jak i system podgrzewania wody.
  • Na optymalną moc kotła indukcyjnego wpływa wiele czynników, w tym izolacja termiczna budynku.
  • Piec indukcyjny podgrzewa wodę do maksymalnej temperatury 850C
  • Nie jest wymagana coroczna konserwacja
  • Żywotność kotła indukcyjnego wynosi około 30 lat

Wymiana kotła na pellet, pieca na piec indukcyjny może wydawać się prosta, choć jest to częsty wybór.

Jak działa piec indukcyjny?

Zasada działania pieca indukcyjnego opiera się na indukcji elektromagnetycznej, która została odkryta przez brytyjskiego fizyka Michaela Faradaya w 1831 roku. W kotle indukcyjnym cewka indukcyjna wytwarza energię pola magnetycznego. Energia ta jest następnie przekształcana w energię cieplną i przekazywana do wymiennika ciepła. Jest to metalowy rdzeń z korpusem. Ciepło jest następnie odbierane przez czynnik grzewczy, który krąży w systemie grzewczym. Kotły indukcyjne wykorzystują wodę jako medium cieplne.

Należy zauważyć, że cewka indukcyjna nie może być wymieniona i nie zużywa się w normalnym okresie użytkowania. Jest to istotna różnica pomiędzy kotłem indukcyjnym a tradycyjnym kotłem elektrycznym, w którym prędzej czy później należy wymienić grzałkę oporową.

Zalety i wady pieca indukcyjnego

Zalet pieca indukcyjnego jest wiele, między innymi brak konieczności wymiany instalacji grzewczej oraz trwałość spirali indukcyjnej. Jest jeszcze wiele innych zalet, a należą do nich:

Kotły indukcyjne są cichsze od tradycyjnych pomp ciepła i kotłów.
Podgrzewanie wody zajmuje bardzo mało czasu i nagrzewa się niemal natychmiast.
Kocioł indukcyjny działa tak samo niezależnie od temperatury zewnętrznej.
Ta ostatnia cecha jest kluczowa przy porównywaniu pieca indukcyjnego z pompą ciepła. Pompa ciepła będzie pobierała więcej energii elektrycznej do ogrzania budynku przy niższych temperaturach na zewnątrz.

Jak każdy system grzewczy, kocioł indukcyjny ma również swoje wady. Najbardziej widoczna jest wysoka cena kotła indukcyjnego. Urządzenia te reklamowane są jako o połowę tańsze od pompy ciepła. Nie jest to jednak prawdą. Ceny kotłów indukcyjnych zaczynają się od około 8000 złotych za piec o mocy 8-kW. Piec ten przeznaczony jest do ogrzania nawet 100 metrów kwadratowych powierzchni. Średni koszt tych urządzeń to od 14 000 do 37 000 złotych. Ceny te są faktycznie niższe od pomp ciepła.

Nowoczesny system grzewczy, stare ogrzewanie podłogowe

Piece indukcyjne są drogie. Kolejną wadą jest ich system dystrybucji ciepła. Choć ciepło wytwarzane jest w nowoczesnym, ekologicznym kotle, to jednak rozprowadzane jest tradycyjnymi metodami i instalacjami, które mają wszystkie swoje wady. Najczęściej jest to wodne ogrzewanie podłogowe, lub grzejniki. Rozwiązania te są tak powszechne, że wiele osób je pomija. Warto jednak poświęcić czas i zastanowić się nad wadami, jeśli można ich uniknąć.

Woda pod podłogą może powodować różne problemy. Problemy te są często spowodowane niewłaściwym lub niestarannym rozprowadzeniem rur grzewczych pod podłogą. Skutkiem tego będzie niższy komfort cieplny i nierównomierne rozprowadzenie ciepła, co może wpłynąć na samopoczucie domowników.

Kolejnym słabym punktem jest rozdzielacz do podgrzewania wody, który również może wpływać na równomierność ogrzewania w poszczególnych pomieszczeniach. Wymaga to dodatkowego miejsca.

Wodne ogrzewanie podłogowe jest awaryjne. W przypadku awarii powoduje znaczne szkody, co może wiązać się ze znacznymi kosztami. Woda jest jedną z najbardziej destrukcyjnych substancji, co powoduje wysoką awaryjność instalacji, które są na niej oparte.

O zaletach i wadach wodnego ogrzewania podłogowego pisaliśmy następnie w tekście zatytułowanym. "Wodne ogrzewanie podłogowe, czy folia grzewcza pod jastrychem? Który system ogrzewania podłogowego jest najlepszy? ".

Indukcja i podczerwień: Cechy wspólne i różnice

Ogrzewanie na podczerwień za pomocą folii grzewczych i piece indukcyjne mają wiele wspólnych cech.

Są też bardziej przyjazne dla środowiska, co może przełożyć się na niższe opłaty w przyszłości.
Wykorzystują wyłącznie energię elektryczną, która jest podstawą całego nowoczesnego budownictwa. Prąd ten dostarczany jest najczęściej przez systemy fotowoltaiczne.
Nie wymagają serwisowania, jak w przypadku pomp ciepła i tradycyjnych systemów grzewczych, które wykorzystują paliwa stałe.
Folia grzewcza lub piec indukcyjny - oba rozwiązania mogą być wykorzystywane jako dodatkowe źródło ciepła. Dzięki temu są one elastyczne. Ta elastyczność jest większa w przypadku folii grzewczych na podczerwień. Można je zainstalować w jednym pomieszczeniu, dzięki czemu dystrybucja ciepła nie stanowi problemu.

Oba systemy łączy wspólna cecha: izolacja termiczna budynków. Jest ona kluczowa dla działania obu urządzeń. Folie grzewcze na podczerwień, jak i piece indukcyjne są najbardziej wydajne, gdy są odpowiednio zaizolowane.

Folia grzewcza czy piec indukcyjny - porównanie

Cena urządzeń: Kocioł indukcyjny dla domu o powierzchni 150m2 kosztuje od 25 do 30 tysięcy złotych. W koszt wliczona jest również instalacja grzewcza. Folia grzewcza z Heat Decor to około 15 tysięcy złotych. Do określenia kosztów systemu folii grzewczej wykorzystano kalkulator ogrzewania podczerwienią.

Kolejnym ważnym rozróżnieniem jest konstrukcja sprzętu. Folia grzewcza jest prostszym urządzeniem, które jest mniej narażone na awarię lub uszkodzenie. Sam system grzewczy jest podatny na awarię, choć piec indukcyjny, który podgrzewa wodę w rurach ogrzewania podłogowego nie jest szczególnie narażony na uszkodzenia.

System dystrybucji ciepła jest wymagany dla pieca indukcyjnego. Sam system folii grzewczej jest systemem grzewczym.

Żywotność urządzenia: Producenci określają żywotność kotłów indukcyjnych na 20-30 lat. O ile piece indukcyjne są trwałe, o tyle pewne obawy budzi system dystrybucji ciepła. Krótszą żywotność ma system grzewczy, który opiera się na ogrzewaniu podłogowym. Folie grzewcze na podczerwień to ogrzewanie, które trwa całe życie. Nie używają one żadnego czynnika grzewczego, rur, przewodów ani innych części, które mogą ulec uszkodzeniu. Termostat jest jedyną częścią ogrzewania na podczerwień, która może ulec awarii. Można go wymienić za kwotę od 200 do 300 złotych.

Dostępność: W tej chwili pompy ciepła są łatwiej dostępne niż kotły indukcyjne, ale folia grzewcza jest bardziej dostępna ze względu na swoją prostotę.

Te różnice pokazują, że warto mieć pod ręką kalkulator przy podejmowaniu decyzji o wyborze kuchenki indukcyjnej lub folii grzewczej.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać