PGE buduje w Żarnowcu największy w Europie magazyn energii. Przybliży to państwową spółkę do uruchomienia pierwszej w Polsce elektrowni hybrydowej łączącej OZE i elektrownię szczytowo-pompową (ESP), a także magazynowanie energii z siecią elektroenergetyczną.

Będzie ona łączyć fotowoltaikę z elektrowniami szczytowo-pompowymi i farmami wiatrowymi. Urządzenie, zwane w skrócie BMEE lub Battery Electricity Storage, znajduje się w Żarnowcu, gdzie działa jedna z sześciu polskich elektrowni szczytowo-pompowych. PGE stara się o unijną dotację na sfinansowanie projektu. Jest to element europejskiej strategii Green Deal, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w krajach UE. Elektrownia szczytowo-pompowa Zarnowiec jest już magazynem energii. Dlatego zasadne jest pytanie, czy wymagamy tej inwestycji.

Parametry magazynu energii

Akumulatorowy Magazyn Energii będzie miał moc nie mniejszą niż 200 MW, oraz możliwość zmagazynowania 820 MWh. Urządzenie można połączyć z elektrownią szczytowo-pompową w Żarnowcu, tworząc hybrydową instalację o łącznej mocy 921 MW i pojemności ponad 4,6GWh. Jest to odpowiednik mocy największych konwencjonalnych bloków energetycznych zlokalizowanych w Polsce.

"(...) Będzie mogła świadczyć pełen zakres usług w systemie regulacyjnym. podaje na swojej stronie internetowej PGE.

Konstrukcja magazynu energii będzie zasilana bateriami litowo-jonowymi. Baterie te są sercem całego systemu. Jest on idealnie zlokalizowany 10 km od Morza Bałtyckiego. PGE planuje wybudować w tym rejonie trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 3,5 GW. Farma wiatrowa "Lotnisko", której właścicielem i operatorem jest również PGE, znajduje się 30 km od Żarnowca. Jej moc wynosi 100 MW (z możliwością rozbudowy do 140 MW). Obiekty te zostaną połączone poprzez stację elektroenergetyczną "Choczewo", zlokalizowaną w odległości 20 km od Żarnowca. Inwestycje te pozwolą na większą kontrolę nad energią elektryczną wytwarzaną z OZE.

Magazynowanie energii i bezpieczeństwo energetyczne

Magazyny energii mogą być wykorzystane do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. PGE przyznaje, że budowa bateryjnego magazynu energii jest strategicznym celem państwowej spółki. Spółka chce wybudować w Polsce 800 MW magazynów energii do 2030 roku. Duże magazyny energii są niezbędne do bilansowania energii elektrycznej z niestabilnych źródeł, takich jak OZE.

Wielkoskalowe magazyny energii to rozwiązanie podstawowego problemu z energią z OZE. Jej nieciągła praca jest tym, co utrudnia produkcję energii. Na wydajność energii z fotowoltaiki czy wiatru ma wpływ pogoda. Przez swoją zmienność prąd nie zawsze jest produkowany, ale przesuwa się skokowo. Magazyny energii PGE to nie tylko stabilizacja systemu energetycznego, ale także zapewnienie bezpieczeństwa. PGE twierdzi, że połączenie urządzenia i działających elektrowni szczytowo-pompowych Żarnowca pozwoli na dostarczenie energii elektrycznej do 200 tys. domów w ciągu 5 godzin. Zakłada to obciążenie 5kW na dom.

Zakrojona na szeroką skalę inwestycja w magazyn energii obejmuje budowę 300-kilometrowego kabla podmorskiego, który połączy systemy energetyczne w Polsce i na Litwie. Zwiększy to bezpieczeństwo i konkurencyjność na rynkach energetycznych obu krajów.

Instalacja fotowoltaiczna i magazyn energii

PGE wybudowała pierwszy w Polsce magazyn energii. Jest to jednak urządzenie o znaczeniu makro i przeciętny Kowalski nie odczuje jego bezpośredniego działania na swojej skórze.

Podwórkowy magazyn energii może być zakupiony przez właścicieli domów jednorodzinnych w celu uzupełnienia domowej instalacji fotowoltaicznej i zwiększenia samozużycia energii. Choć mieszkaniowe magazyny energii nie są u nas tak popularne jak w Europie Zachodniej, to jednak ich popularność rośnie.

Wysoka cena magazynów energii jest jednym z głównych powodów, dla których nie zostały one spopularyzowane w naszym kraju. Problemem jest nie tylko wysoka cena, ale także trudności w dostępie do kredytu. Wraz ze wzrostem zainteresowania tymi urządzeniami, w najbliższych latach ich cena może spaść. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka:

  • Program "Czyste powietrze" wprowadza magazynowanie energii
  • Trend oszczędzania energii rozprzestrzenia się dalej
  • Magazynowanie energii w dłuższym okresie czasu pozwala na realne oszczędności w gospodarce
  • Bezpieczeństwo - W przypadku przerwy w dostawie prądu, magazyn energii dostarcza energię elektryczną.
  • Niezależność energetyczna

Ich cena zostanie obniżona dzięki włączeniu magazynów energii elektrycznej do programu Czyste Powietrze. Dlatego też istnieje taka pewność. Podobne okoliczności miały miejsce w Niemczech, gdzie w 2014 roku uruchomiono program dopłat. Doprowadziło to do spadku ceny o 40 procent. Szczegółowo omawiamy to w tekście "Urządzenie magazynujące energię". "Magazyny energii i niezależność energetyczna na progu"

Choć magazyny energii nie są jeszcze instalowane w każdym domu, to już niedługo nadejdzie czas, gdy każdy dom z fotowoltaiką będzie je miał. To nie jest tylko nasza opinia. W podobnym tonie wypowiadał się podczas wywiadu również Bartłomiej Steczowicz (CEO Naatu), firmy produkującej bateryjne magazyny energii. Cały wywiad, zatytułowany "Magazyny fotowoltaiczne - ich przyszłość i Polska", został opublikowany na naszym blogu.

Magazynowanie energii w domu ma sens

Jak widać, zarządzanie energią elektryczną i jej oszczędzanie to nie tylko problem budynków wielkopowierzchniowych. Dotyczy ono również domów jednorodzinnych. Wielkoskalowe i małoskalowe magazyny energii są dowodem na to, że energia elektryczna jest paliwem przyszłości. Można je zintegrować z instalacjami fotowoltaicznymi, aby zwiększyć ich efektywność.

Coraz powszechniejsze staje się wykorzystywanie energii elektrycznej do celów, które wcześniej nie były możliwe. Jednym z przykładów jest ogrzewanie elektryczne. Staje się ono coraz bardziej popularne, mimo że jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było najpopularniejszym wyborem do ogrzewania domów. Folie grzewcze na podczerwień to urządzenie, które sprawia, że ogrzewanie staje się przystępne i wydajne. Doskonale współgrają z obecnym trendem zwiększania zużycia energii elektrycznej. Można wykorzystać energię fotowoltaiczną do ogrzewania domu i zmniejszyć jej zużycie. W jaki sposób jest to możliwe?

Ogrzewanie elektryczne i magazynowanie energii

Możesz wykorzystać domowe magazyny energii, aby przekierować energię elektryczną z fotowoltaiki na ogrzewanie podczerwienią. Prąd generowany przez fotowoltaikę w słoneczny dzień nie musi być od razu wysyłany do sieci. Zamiast tego może być przechowywany i przekierowany do ogrzewania podczerwienią. Folia grzewcza na podczerwień oferuje dużą elastyczność i może być instalowana na wiele sposobów, w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych.

Nie ma powodu, aby instalować folie grzewcze w małym obszarze domu, jeśli magazyn energii nie ma wystarczającej pojemności. Te dwa systemy można połączyć, tworząc całkowicie niezależny, bezemisyjny i ekonomiczny system grzewczy. Duże firmy, takie jak PGG, wykazują zainteresowanie magazynami energii, aby przechowywać swoją energię.

Unia Europejska przyjmuje magazynowanie energii jako standard
Jeśli pakiet Fit for 55 ma odnieść sukces, magazynowanie energii jest niezbędne. Przejście na OZE w krajach takich jak Hiszpania, Francja, Włochy czy Niemcy jest wyzwaniem. Problemem nie jest brak instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych. Jest nim brak urządzeń zdolnych do magazynowania energii elektrycznej. Blokadą dla rozwoju OZE są krajowe sieci energetyczne.

Przykładem tego są Niemcy. Stabilność sieci w Niemczech ogranicza produkcję OZE o 3 procent. Eksperci z branży zwracają uwagę, że jeśli mamy zwiększyć udział OZE w naszym miksie energetycznym, to należy inwestować zarówno w magazyny energii na małą, jak i dużą skalę. Prywatne firmy i konsumenci będą inwestować w magazyny, aby promować OZE.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać