Czy Polska potrzebuje wymiany systemu ogrzewania gazowego? Czy warto od razu wymienić piec gazowy? Czy też czekać aż przestanie działać? Skąd wiadomo, kiedy piec gazowy należy naprawić, a kiedy nadszedł czas na wymianę źródła ciepła? Te pytania pojawiają się coraz częściej wśród osób, które niedawno wymieniły swoje parowniki lub które od lat korzystają z ogrzewania gazowego. Nie tylko cena gazu będzie miała wpływ na podjęcie decyzji, ale również inne czynniki. Ważne są również prognozy dotyczące dostępności gazu i... przyszłości kotłów gazowych!

Czy warto wymienić piec gazowy? Tak, warto wymienić piec gazowy na inne źródło ciepła. Nie jest to stwierdzenie przesadzone. Każdy właściciel domu wolałby nie musieć wymieniać kotła gazowego. Każde urządzenie grzewcze w końcu będzie wymagało naprawy lub wymiany. Urządzenia o bardziej skomplikowanych konstrukcjach są bardziej podatne na usterki i awarie. Piece gazowe nie są tu wyjątkiem.

Częste włączanie i wyłączanie palnika jest jedną z najbardziej oczywistych oznak awarii pieca gazowego.
Lepiej wymienić piec gazowy na źródło ciepła, które jest bardziej niezawodne i mniej zależne od serwisowania.
UE może ograniczyć wymianę - istnieją plany zakazu instalacji nowych kotłów gazowych.
Choć powtarzające się usterki mogą być uzasadnionym powodem wymiany, należy również pamiętać, że tego typu urządzenie grzewcze nie ma przyszłości w Unii Europejskiej i nie będzie zaawansowane technologicznie.

Jaki jest najlepszy czas na naprawę pieca gazowego?

Każde urządzenie, niezależnie od tego, jak bardzo jest niezawodne, w końcu będzie wymagało naprawy. Skąd wiemy, kiedy urządzenie wymaga naprawy? Istnieje wiele znaków, które mogą nam powiedzieć, czy coś jest nie tak.

Częste włączanie/wyłączanie palnika może być spowodowane, jeśli piec jest zbyt duży. Większe jednostki będą zużywać więcej paliwa, co powoduje krótsze cykle pracy palnika.
Zabrudzony filtr może powodować braki ciepłej wody.
Wyłączenie kotła - Może być spowodowane zbyt niską temperaturą pieca lub zapowietrzeniem systemu.
Plamiący wymiennik ciepła.
Urządzenia te są skomplikowane i istnieje wiele powodów, dla których mogą zawieść. Często jest tak, że w momencie awarii koszt naprawy okazuje się tak wysoki, że zakup nowego kotła nie będzie tak kosztowny.

Czy warto wymienić piec gazowy?

Polacy obecnie chętnie wymieniają piece gazowe na nowoczesne urządzenia, przede wszystkim kotły kondensacyjne. Gaz jest sprawdzonym paliwem, a technologia jest dobrze znana. To właśnie gaz, a nie węgiel, jest celem urzędników unijnych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że instalowane dziś kotły gazowe będą ostatnimi.

Jeśli chcemy widzieć przyszłość w dłuższej perspektywie, powinniśmy już teraz zacząć się przyglądać alternatywnym technologiom grzewczym. Na polskim rynku dostępnych jest ich mnóstwo. Popularną alternatywą dla ogrzewania płaszczyznowego jest ogrzewanie podłogowe. Ten nowoczesny system grzewczy jest niskoenergetyczny i bardzo wydajny. Ze względu na ich niewielkie rozmiary jest to możliwe. Aby ogrzać pomieszczenie, większe urządzenie zużywa mniej energii niż standardowy grzejnik. Zużycie energii jest więc niższe.

O wodnym ogrzewaniu podłogowym pisaliśmy w tekście "Ogrzewanie na podczerwień i wodne ogrzewanie podłogowe - porównanie".

W miejsce pieca gazowego, jeśli mamy podłogę wodną, można zastosować pompę ciepła. Zapewni ona jednak wodę o niższej temperaturze niż piec gazowy. Ogrzewanie płaszczyznowe nie stanowi problemu. Pisaliśmy o tym w artykule "Czy pompa ciepła ogrzeje dom z grzejnikami?"

Państwo udzieliło wielu dotacji i dofinansowań, dzięki którym pompy ciepła wygrały w Polsce. Ważne jest, aby odpowiadając na pytanie "Czy warto je wymienić?", zrozumieć alternatywy dla najpopularniejszych pieców gazowych.

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne?

Elektryczne ogrzewanie na podczerwień jest alternatywą dla pomp ciepła i kotłów gazowych. Nowoczesna technologia pozwala na wykorzystanie energii elektrycznej do ogrzewania bez wysokich kosztów eksploatacji. Jest to możliwe dzięki ogrzewaniu powierzchniowemu lub ogrzewaniu obiektów długą falą podczerwieni (FIR) bezpośrednio. Dzięki temu zmniejszają się straty ciepła i ucieczka ciepła. Folie grzewcze, które są prostym rozwiązaniem, ułatwiają montaż.

Gaz wydaje się być stabilnym źródłem ciepła, tak jak to było przez dziesiątki lat. Gaz w Europie jest na cenzurowanym od czasu konfliktu na Ukrainie. Unia Europejska i inne kraje, które są z nią ściśle związane, nie mają wystarczającej ilości gazu, aby zaspokoić wszystkie nasze potrzeby. W ostatnim roku gaz stał się niestabilny, a ludzie przestawiają się na energię elektryczną dla swojej przyszłości. Dlaczego? Co roku słyszymy, że Polska ma problemy z prądem i że grozi nam blackout. Jednak do tej pory tak nie było. W rzeczywistości produkcja energii elektrycznej systematycznie rośnie. Dostęp do energii elektrycznej jest podstawową funkcją państwa. Bez niego nie może funkcjonować żaden kraj. Jest to najwyższy priorytet w każdym kraju.

Należy pamiętać, że dostępne są oba źródła ciepła. Polska zużywa rocznie około 20 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa. Kupujemy gaz z zagranicy, ponieważ Polska nie jest uzależniona od krajowych źródeł gazu. Prąd możemy produkować sami i nie musimy go kupować od sąsiadów. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że Polska planuje budowę dwóch elektrowni atomowych. Zapewni to bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej dla całego kraju. Farmy wiatrowe i słoneczne obniżą koszty energii elektrycznej. Dobrym wyborem jest ogrzewanie elektryczne.

Coraz większą popularnością cieszą się folie grzewcze jako alternatywa dla ogrzewania elektrycznego. Są one ekonomiczne, łatwe w montażu i wytrzymują wiele dekad bez konieczności wymiany czy serwisowania. Folie grzewcze na podczerwień, czyli ogrzewanie powierzchniowe o największych powierzchniach grzewczych, działają w temperaturze niewiele wyższej od pożądanej temperatury w pomieszczeniu.

Od kiedy obowiązuje zakaz montażu kotłów grzewczych?

Niektórzy ludzie mogą nie czuć się dobrze, jeśli chcą budować dom długoterminowo. Polska przewidziała dopłaty, które mają pomóc w wymianie starych pieców na gazowe. Z kolei Komisja Europejska chce zakazać kotłów gazowych w nowych budynkach od 2027 roku. Zakaz miałby obowiązywać dla domów modernizowanych od 2030 roku.

Nie należy zapominać o tym, że nowe przyłącza już teraz powodują poważne problemy. PGNiG od ponad roku nie wykonuje nowych przyłączy do gazu. Wynika to z wyczerpania środków na nowe przyłącza. Odbiorcy gazu stoją teraz przed kolejną przeszkodą. Czy warto wymieniać kuchenkę gazową? Okazuje się, że jak najbardziej warto.

Podsumowanie: Czy warto wymieniać kuchenkę gazową?

Gaz jest w tej chwili coraz bardziej niestabilnym źródłem ciepła. Paliwo to będzie stopniowo zanikać ze względu na wahania jego ceny, zagrożenia dla jego dostępności oraz konieczność stałego importu. Choć nie stanie się to z dnia na dzień to już się dzieje. Dobrym przykładem są działania Komisji Europejskiej zmierzające do wprowadzenia zakazu instalowania piecyków gazowych. Kotły gazowe nie będą instalowane w naszych domach, niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie. Zamiast tego będziemy ogrzewani nowocześniejszymi, trwalszymi i wygodniejszymi źródłami ciepła.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać