Powoli węgiel jako paliwo do ogrzewania domów zaczął zanikać, aby zrobić miejsce dla bardziej wydajnych i zrównoważonych systemów grzewczych. Ostatnio jednak sytuacja na rynku węgla zmieniła się diametralnie. Wiele osób szuka teraz alternatyw dla węglowych systemów grzewczych ze względu na niedobory na rynku i spadające ceny surowców. Chociaż istnieje wiele opcji ogrzewania węglem kamiennym, nie wszystkie są równie niezawodne. Który z nich jest najbardziej niezawodny?

Polska wykorzystuje węgiel jako paliwo od zarania dziejów. Jednak dzisiejsze polskie "czarne złoto", zmierza bardziej w kierunku bardziej zrównoważonych i alternatywnych opcji energetycznych. Pierwszym gwoździem do trumny był unijny program "Fit for 55", w którym postanowiono wyeliminować węgiel kamienny i zastąpić go odnawialnymi źródłami energii. Obecna sytuacja pokazuje, że nie jest to tak łatwe i proste, jak mogłoby się wydawać. Wiele krajów wraca do węgla jako źródła energii. Z drugiej strony, na rynku indywidualnym węgla jest coraz mniej, a jego ceny wznoszą się na nowe wyżyny. Sytuacja ta spowodowała wzrost zainteresowania paliwami alternatywnymi dla węgla. Takim rozwiązaniem jest na przykład elektryczne ogrzewanie na podczerwień.

Wszystkie problemy związane z węglem

Wojna na Ukrainie wywołała wśród konsumentów pytania o bezpieczeństwo energetyczne. O ile część konsumentów liczy na to, że dotowanie węgla przez państwo powstrzyma drastyczny wzrost cen tego surowca, o tyle pojawiają się pierwsze obawy o niedobór tego paliwa w związku z dużym zapotrzebowaniem. Portal onet.pl podaje informację o "pilnym zakupie 4,5 mln ton węgla dla gospodarstw domowych". Daje to jasny obraz obecnej sytuacji węgla w Polsce. Choć zakup tak dużej ilości węgla jest możliwy, to będzie on kosztowny, gdyż wiele krajów Unii Europejskiej wraca do ogrzewania węglowego.

Zwiększająca się podaż spowoduje wzrost cen. Należy pamiętać, że im bliżej zimy, tym węgiel będzie droższy. Warto jak najszybciej wymienić piec i skorzystać z państwowych dotacji. Choć może to stanowić pewne pocieszenie dla odbiorców indywidualnych, to jednak nie jest to wystarczająca rekompensata za wysokie ceny.

Dyskusja o ograniczeniu emisji dwutlenku węgla przeniosła się na temat niezależności energetycznej. Konsumenci indywidualni z wielkim niepokojem patrzą w przyszłość. Właściciele domów, którzy nie skorzystali z dotacji państwowych lub nie wymienili pieców w terminie, będą narażeni na wzrost cen paliw kopalnych i niedobór na rynku indywidualnym. Musimy pamiętać, że rezygnacja z węgla to przede wszystkim kwestia ekonomiczna. Odbiorcy indywidualni nie są narażeni na wahania i wzrost cen. To stawia spalanie węgla pod znakiem zapytania.

Na horyzoncie pojawia się kwestia poprawy jakości powietrza w Polsce, a także pakiet "Fit For 55" i jego zapisy. Odejście od węgla może być postrzegane jako wyzwanie, które wymaga inwestycji w inne opcje. Czym możemy zastąpić nasze węglowe ciepło?

Alternatywy dla węgla kamiennego

Dostępnych jest wiele systemów grzewczych, które mogą zastąpić stare piece węglowe. Pompy ciepła zyskują na popularności dzięki dotacjom z programu Czyste Powietrze. Istnieją obawy dotyczące dostępu do urządzeń i ekip instalacyjnych. Temat ten został poruszony w naszym wpisie na blogu zatytułowanym. "Pompa ciepła do domu - czy dotrze na czas? ".

Alternatywne systemy grzewcze powoli zyskują na popularności ze względu na rosnące ceny węgla. Bardziej popularne od pomp ciepła staje się ogrzewanie elektryczne na podczerwień. Ta metoda ogrzewania staje się coraz bardziej popularna jako podstawowy system grzewczy, ale także jako dodatkowe źródło ciepła. Zagadnienie to zostało poruszone w naszym artykule na blogu "Ogrzewanie podczerwienią jako dodatkowe źródło ciepła".

Inwestorzy coraz częściej interesują się elektrycznym ogrzewaniem na podczerwień jako alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania. Nie dostają "zawału" na wzmiankę o "ogrzewaniu elektrycznym". Wystarczy kilka obliczeń, aby przekonać się, że folia grzewcza na podczerwień wcale nie musi wiązać się z wyższymi kosztami niż inne rozwiązania. Co prawda rachunki za prąd wzrosną, ale wzrośnie też komfort użytkowania. Porównując systemy grzewcze należy zwrócić uwagę na koszty eksploatacji każdego z nich. Folie grzewcze na podczerwień nie mają żadnych kosztów eksploatacyjnych. Jak to jest możliwe? Jest to możliwe dzięki unikalnej konstrukcji folii grzewczej, która w swoim działaniu opiera się na oporze elektrycznym. Znajduje się on w centrum całego systemu, którym jest ogrzewanie elektryczne na podczerwień, czyli matryca węglowa. Jakie są właściwości i zastosowania podczerwieni?

Po pierwsze, długie promieniowanie podczerwone w przyrodzie jest najlepszym sposobem na ogrzewanie. To samo promieniowanie podczerwone, które przez miliony lat ogrzewa powierzchnię planety od słońca, daje nam ciepło i komfort. Ogrzewanie elektryczne na podczerwień ma również inne cechy:

  • Ogrzewa przedmioty, a nie bezpośrednio powietrze
  • Nie powoduje unoszenia się kurzu i roztoczy
  • Przez całe życie ciesz się ciepłem ciepłej podłogi
  • Czy jest bezobsługowe?
  • Czyszczenie instalacji nie jest wymagane.
  • Jest łatwy do zainstalowania. Zestawy folii grzewczych mogą być zainstalowane przez Ciebie samodzielnie

Czy grozi nam, że zabraknie prądu?

Głównym problemem dla nas wszystkich jest możliwość wystąpienia przerw w dostawie prądu. Prawdopodobnie będą one spowodowane ograniczonym dostępem do węgla. Codziennie w krajowych mediach pojawiają się informacje o rosnących cenach tego surowca, a także informacje o rosnących cenach energii elektrycznej. Nie powinno nikogo dziwić, że obecnie patrzymy w przyszłość w ciemnych barwach i obawiamy się wzrostu cen energii elektrycznej. Koszt wydobycia energii elektrycznej w Polsce, która powstaje z węgla kamiennego, determinuje cenę prądu. Dzieje się tak dlatego, że polska energetyka traktuje nasze kopalnie jak główne źródło surowca. Z dwóch powodów sprowadzamy węgiel kamienny z zagranicy:

  • Polskie kopalnie dostarczają dodatkowy wolumen, który uzupełnia brakujący wolumen
  • Odbiorcy indywidualni mogą kupować węgiel

Zawirowania na rynku energii dotyczą także węgla przeznaczonego dla elektrowni. Elektrownie kupowały kiedyś polski surowiec po wyjątkowo niskich cenach. Eksperci wykluczają wzrost cen węgla sprzedawanego elektrowniom cieplnym przez górników z Polskiej Grupy Górniczej. Zaapelowali o wyrównanie cen węgla sprzedawanego na ARA (europejska giełda węgla: Amsterdam, Rotterdam i Antwerpia). W rozmowie z "Rzeczpospolitą" Wojciech Dąbrowski, prezes i dyrektor generalny Polskiej Grupy Energetycznej, stwierdził, że takie zrównanie doprowadziłoby do siedmiokrotnego wzrostu cen węgla kamiennego z polskich kopalń.

Podobnie jak inni eksperci, prezes PGE twierdzi, że w przyszłym roku czeka nas wzrost cen prądu. Nie wiadomo jednak, o ile. Wszelkie przewidywania są przysłowiowym wróżeniem z fusów, gdyż ceny prądu ustala w Polsce Urząd Regulacji Energetyki. Dąbrowski zauważył również, że "(...) jest to rynek bardzo dynamiczny i nieprzewidywalny. Ostateczną decyzję podejmie prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Dopiero wtedy będzie znana skala i zakres podwyżek."

W ostatnich miesiącach nasila się problem z dostawą energii elektrycznej do odbiorców indywidualnych. Wynika to z braku surowca dla elektrowni i elektrociepłowni. Prawda jest taka, że Polska importuje węgiel z Brazylii, RPA i Australii. Jednak węgiel ten jest wykorzystywany niemal wyłącznie do produkcji energii elektrycznej, a nie do zasilania elektrowni. Elektrownie w naszym kraju wykorzystują krajowy węgiel do produkcji energii elektrycznej. Mamy zapewnienia, że węgla używanego do produkcji energii elektrycznej w Polsce nie zabraknie, co powinno nas pocieszać jako konsumentów. Musimy jednak pamiętać, że brak energii elektrycznej w skali kraju miałby katastrofalne skutki. Dlatego żadna partia rządząca do tego nie dopuści.

Elektryczny promiennik podczerwieni nie stwarza ryzyka związanego z przerwami w dostawie prądu. Choć jest bardziej podatny na wzrost cen, to jest tak samo niebezpieczny jak inne systemy grzewcze. Co możemy zrobić z ciągłymi doniesieniami o podwyżkach cen ogrzewania i energii elektrycznej? Można oszczędzać energię i racjonalnie z niej korzystać. Pomocnym narzędziem w tym zakresie może być aplikacja Eco-bot, która została stworzona z myślą o oszczędzaniu energii elektrycznej. Zachęcamy do przeczytania "Oszczędzanie energii w domu z aplikacją Ecobot"

Oprócz zmiany nawyków możemy podjąć inne kroki, aby zmniejszyć zużycie energii. Jedną z opcji jest skorzystanie z dotacji i wykonanie prac termoizolacyjnych w domu. Bez izolacji nawet najbardziej wydajny system grzewczy nie będzie działał tak dobrze. Termoizolacja jest więc kamieniem węgielnym, bez którego nie ma ucieczki.

Słowa końcowe

Wiele krajów Unii Europejskiej wraca do węgla, ponieważ boryka się z brakiem dostaw rosyjskiego gazu. To powoduje wzrost ich cen na rynkach międzynarodowych. Polska jest w nieco lepszej sytuacji, ponieważ mamy swoje zasoby węgla, które wykorzystujemy do produkcji energii elektrycznej. Jest to kluczowe w obliczu ewentualnego przerwania dostaw zza oceanu. Względy bezpieczeństwa mogą sprawić, że posiadanie własnych rezerw węgla będzie korzystne. Możliwość wydobycia surowca energetycznego w naszym kraju nie uzależnia nas od dostaw z zewnątrz. Może to prowadzić do zawirowań geopolitycznych.

Termomodernizacja jest kluczem do oszczędzania ciepła. Kwestie ekologiczne, takie jak zanieczyszczenia, mimo że są ważne, w obliczu ostatnich wydarzeń powoli zanikają. Dlatego ważne jest ocieplenie domu, pozbycie się starego pieca węglowego i zastąpienie go nowoczesnym systemem grzewczym. Powinno to być priorytetem dla właścicieli domów jednorodzinnych.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać