Unia Europejska ujawniła plany rozwoju sektora OZE, aby uniezależnić się od dostaw energii z Rosji. Może to doprowadzić do tańszego prądu także w Polsce. Obowiązkowe panele fotowoltaiczne w budynkach publicznych to jeden z pomysłów UE na pozbycie się paliw kopalnych za wschodnią granicą. Co to właściwie oznacza? Wyjaśniamy.

Ursula von der Leyen, komisarz odpowiedzialna za "Nowy Zielony Ład", 8 marca 2022 roku opublikowała komunikat, w którym wyszczególniła plany UE dotyczące rezygnacji z dostaw rosyjskiej energii. Jest to odpowiedź na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Początkowe rozmowy dotyczyły konieczności zabezpieczenia dostaw gazu do krajów Unii Europejskiej. Chodziło o obowiązek wypełnienia przez kraje członkowskie magazynów gazu w co najmniej 80 procentach do 1 listopada 2022 roku. Z informacji opublikowanych przez portal euractive.com wynika, że unijne plany zmiany polityki energetycznej obejmą cały sektor. Więcej informacji na ten temat mamy poznać już 18 maja. Choć nie ujawniono żadnych szczegółów, wiadomo, że chodzi o przyspieszenie rozwoju i wdrażania odnawialnych źródeł energii. Panele fotowoltaiczne będą odgrywały dużą rolę w unijnej polityce energetycznej ukierunkowanej na OZE.

Fotowoltaika jest bardziej wydajna przy mniejszej biurokracji

Strategia UE zakłada znaczny wzrost udziału energii odnawialnej w europejskim miksie energetycznym. Politycy domagają się od krajów członkowskich ograniczenia biurokracji i przyspieszenia wydawania pozwoleń na budowę farm fotowoltaicznych.

Komisja Europejska opublikowała kwietniowy komunikat, w którym zapowiedziała, że kraje członkowskie będą zobowiązane do przeglądu swoich planów terytorialnych w celu zidentyfikowania obszarów, na których mogłyby powstać farmy fotowoltaiczne lub wiatrowe.

KE chce też, by obszary te nie obejmowały terenów ważnych dla środowiska. Według unijnych planów inwestorzy otrzymają wszystkie pozwolenia na wybranych obszarach w ciągu 12 miesięcy. W wyjątkowych przypadkach proces ten może się wydłużyć do trzech miesięcy. Na pozostałych terenach inwestorzy otrzymywaliby stosowne decyzje w ciągu 2-3 lat.

Dowiedz się więcej o połączeniu fotowoltaiki i ciepła podczerwonego. Więcej o fotowoltaice, ogrzewaniu elektrycznym i innych pokrewnych tematach można przeczytać w tekście "Fotowoltaika i ogrzewanie elektryczne: Everything you Need to Know".

Panele fotowoltaiczne są obowiązkowe

Komisja Europejska ma również przedstawić wytyczne dotyczące rozwoju i wzrostu sektora fotowoltaicznego, co od dawna było postulatem producentów. Jak podaje portal euractive.com Unia Europejska będzie dążyć do umieszczenia obowiązkowych paneli fotowoltaicznych we wszystkich budynkach publicznych, wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe. Fotowoltaika zostanie zainstalowana na większości urzędów gminnych, szkołach i bibliotekach, a także muzeach.

Unijni politycy planują, że do 2025 roku w całej UE powstanie 300 GW mocy fotowoltaicznych. Zapewni to dodatkowe 17 TWh energii elektrycznej rocznie, a w 2025 roku będzie to już 42 TWh. Większa podaż energii elektrycznej obniży jej koszt i zwiększy konkurencyjność europejskiej gospodarki. W ten sam sposób konsumenci będą mogli zaoszczędzić pieniądze, kupując energię elektryczną po niższej cenie.

Panele fotowoltaiczne nie są już w Polsce wyłączną domeną właścicieli domów jednorodzinnych. Wprowadzenie nowego systemu rozliczeń netto dla fotowoltaiki mogło przyczynić się do rozwoju branży OZE. W artykule "Netbillig - jak obliczyć opłacalność fotowoltaiki" omawiamy, jak zarabiać w tym modelu.

Energia elektryczna to przyszłość

Działania Komisji Europejskiej wyraźnie wskazują, że Unia Europejska jest zdecydowana porzucić wszystkie paliwa kopalne i przyjąć zieloną energię elektryczną. Choć w oficjalnych komunikatach Komisji Europejskiej próżno szukać konkretnych wypowiedzi w tym kierunku, to kolejne kroki KE pokazują, że w najbliższych latach możemy spodziewać się odejścia od ogrzewania węglowodorowego.

Choć o planach odejścia od węgla i gazu mówiło się już wcześniej, obecnie są one bardziej powszechne. Znacznie przyspieszyła je inwazja Rosji na Ukrainie. Promowanie rozwiązań przyjaznych środowisku, takich jak domy pasywne czy zeroenergetyczne, idzie obecnie w parze z celami geopolitycznymi związanymi z bezpieczeństwem energetycznym. Ponieważ Europa zdaje sobie sprawę, jak ważne jest rozwijanie własnych dostaw energii, społeczeństwo popiera wzrost znaczenia OZE.

W ciągu najbliższych lat możemy spodziewać się wzrostu ilości energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych, które są również wykorzystywane do ogrzewania domów i zakładów przemysłowych. Większe plany Unii Europejskiej obejmują samozużycie i energetykę rozproszoną, które są promowane przez polskie władze. Dom przyszłości w Unii Europejskiej ma być pasywny lub zeroemisyjny i ogrzewany za pomocą energii elektrycznej przy pomocy urządzeń takich jak folie grzewcze na podczerwień. Jest to rozwiązanie, które nadaje się już do każdego rodzaju budynku, co pokazuje opublikowane przez nas wcześniej "Porównanie folii grzewczych".

Dyrektywy i rozporządzenia unijne zaowocowały kolejnymi edycjami programów dopłat do wymiany starych pieców, czy szeroko stosowaną ulgą termomodernizacyjną. Przejście na ogrzewanie zeroemisyjne, takie jak folie grzewcze na podczerwień, pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również ograniczyć szkodliwe emisje do naszej atmosfery. Nowe przepisy, które zachęcają do rozwoju OZE wprowadzają kraje członkowskie Unii Europejskiej. Jest to wzór ekologii przyjaznej i opłacalnej dla użytkowników.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać