Komfort cieplny to stan, w którym czujemy się wygodnie, nie jest nam za zimno ani za gorąco. Wpływa na niego izolacja i szczelność pomieszczeń, system grzewczy oraz, o czym wiele osób nie wie: wilgotność powietrza w domu. Nowoczesne ogrzewanie i izolacja termiczna mogą poprawić komfort cieplny. Jednak wilgotność powietrza często traktowana jest jako niezależna kwestia. Niesłusznie!!! Czynniki te można kontrolować tylko po to, by uzyskać najlepszą temperaturę i ekonomiczne ciepło. Który system grzewczy ułatwia zarządzanie wilgotnością?

W dyskusjach o budowie czy remoncie domów nie jest to kwestia istotna. A szkoda, bo temat ten jest ściśle związany z komfortem cieplnym. Te dwa zagadnienia są ze sobą ściśle powiązane i warto dowiedzieć się o nich więcej. Wyjaśnimy, jaki system grzewczy jest najlepszy dla komfortu cieplnego i co możemy zrobić, oprócz inwestycji w nowoczesne ogrzewanie, aby w naszym domu zawsze panowała idealna temperatura.

Stan, w którym nie jest nam ani za gorąco, ani za zimno nazywamy komfortem cieplnym. Jest to stan, w którym czujemy się całkowicie jak w domu. Jak to osiągnąć? Pierwszym krokiem jest określenie idealnych zakresów temperatur dla naszego organizmu oraz jaki poziom wilgotności jest dla nas najbardziej korzystny. Drugi krok to inwestycja w system ogrzewania na podczerwień, który będzie wygodny i nowoczesny.

Czym jest komfort termiczny?

Od dawna prowadzone są badania nad komfortem cieplnym człowieka. Ich efektem jest stworzenie precyzyjnych norm dotyczących odpowiedniej temperatury powietrza dla człowieka. Należy pamiętać, że na komfort cieplny mogą wpływać indywidualne preferencje, takie jak płeć, wiek, a nawet dieta.

W przypadku kobiet wyższa temperatura zapewni większy komfort. Podobnie jest w przypadku osób starszych. Niższa temperatura będzie bardziej komfortowa dla mężczyzn i osób młodszych. Według badań, idealna temperatura dla człowieka wynosi od 20 do 23 stopni Celsjusza zimą i od 25 do 28 stopni Celsjusza latem. O tych zakresach należy pamiętać, ponieważ nieprzestrzeganie ich doprowadzi w końcu do niekorzystnych konsekwencji, których można uniknąć.

Wysokie temperatury mogą stanowić zagrożenie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zbyt długie wystawienie na działanie nadmiernego ciepła może doprowadzić do udaru cieplnego lub śmierci.

Temperatura powietrza jest kluczowym czynnikiem wpływającym na komfort termiczny. Ale nie musi się ona sprowadzać tylko do wilgotności. Ta kwestia jest często pomijana w porównaniu z temperaturą. Dobry poziom wilgotności to:

Przy 20-22C możliwa jest wilgotność 30-60%

Odczucie wilgotności w domu jest subiektywne. Higrometr będzie w stanie dokładnie określić wilgotność w każdym pomieszczeniu. Higrometr kosztuje kilka złotych.

Termoterapia a wilgotność powietrza

Na wilgotność może wpływać wiele czynników, takich jak ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja. Mieszkańcy mogą również wytwarzać wilgoć poprzez swoje wydychane powietrze. Nie są one jednak głównym problemem. Mieszkańcy mogą mieć wpływ na nadmiar wilgoci.

 • Pojawienie się pleśni i grzybów
 • Ogólna drażliwość
 • Problemy z zasypianiem
 • Choroby układu oddechowego
 • Zatrucie

Ważne jest, aby pamiętać, że nadmiar wilgoci może utrudnić ogrzewanie pomieszczenia, a ciepło nie zapewni takiego samego komfortu jak ciepło. Oznacza to, że jest nam zimno. Jeśli wilgotna ściana nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed zimnem, może to prowadzić do uszkodzeń strukturalnych.

Wiemy, że nadmierna wilgotność może mieć negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Do dokładnego pomiaru poziomu wilgotności w domu potrzebny jest higrometr. Nie wiemy jeszcze, jak stwierdzić, czy dom stał się zawilgocony.

 • Okna są zaparowane
 • Podłogi i ubrania, które szybko schną
 • Zapach stęchlizny
 • Czarne plamy na ścianach, w tym za meblami

Jeśli zauważysz któryś z tych objawów w swoim domu, to musisz sprawdzić poziom wilgotności i podjąć kroki w celu jej zmniejszenia. Jak możemy walczyć z nadmierną wilgotnością

Zaczniemy od szybkich, doraźnych rozwiązań.

 • Regularnie wietrz pomieszczenia, nawet zimą.
 • Nie zatykaj kratek wentylacyjnych
 • W całym mieszkaniu lub domu powinna być zachowana cyrkulacja powietrza.

Są rozwiązania, które wymagają większego wysiłku. Najlepszym sposobem jest wybór odpowiedniego systemu grzewczego. Do niedawna panowała zgoda, że piece kaflowe zapewniają odpowiednią wilgotność. Nowoczesne systemy grzewcze, takie jak podczerwień, potrafią szybko osuszyć nawet najbardziej wilgotne powietrze. Termomodernizacja jest konieczna, aby dom był w stanie wytrzymać nadmierną wilgoć.

Ważne: Poniższy tekst napisaliśmy na temat ulgi termomodernizacyjnej. Ulgę tę może uzyskać każdy właściciel, który posiada dom jednorodzinny. Przykłady".

Jak oszczędnie ogrzewać

Każdy właściciel domu, gdy nadchodzi lato, wyłącza ogrzewanie. Jest szczęśliwy, bo dzięki temu może zaoszczędzić pieniądze. W końcu na zewnątrz jest gorąco, więc po co włączać ogrzewanie? To założenie jest fałszywe, ponieważ nieogrzewane domy mogą zostać spłacone wilgocią wraz z nadejściem jesieni. Zdaniem dr Marka Krzaczka z Politechniki Gdańskiej (Gdańsk) wyłączanie ogrzewania w ciepłych miesiącach nie jest dobrym pomysłem.

"Problem polega na tym, że ogrzewanie budynków traktujemy wyłącznie jako problem ekonomiczny" - powiedział dr Krzaczek. "A ten problem nie jest problemem ekonomicznym". Nie ma znaczenia, czy będziemy grzać przez 8 czy 12 miesięcy, nie będzie to miało wpływu na koszty eksploatacji budynku. Natomiast dogrzewanie budynku w chłodniejszych miesiącach jest kluczowe pod względem budowlanym - stwierdził dr Krzaczek.

Na lato i jesień można wyłączyć ogrzewanie, aby schłodzić ściany i bryłę budynku. Możliwe jest również wystąpienie zjawiska "punktu rosy". Jest to temperatura, przy której może rozpocząć się kondensacja gazu (w naszym przypadku mieszaniny). Jest to temperatura, w której może nastąpić kondensacja gazu (w tym przypadku mieszaniny gazów, czyli powietrza). Istnieje możliwość spowodowania szkód w domu, jeśli jesienią dojdzie do jego przemarznięcia. Może to prowadzić do znacznie wyższych kosztów niż ogrzewanie domu przez cały rok. Ogrzewanie pomieszczenia jesienią spowoduje również wzrost kosztów ogrzewania go latem/jesienią.

"Kwota, jaką wydajemy na ogrzewanie budynku, przy założeniu, że utrzymujemy stałą temperaturę, jest taka sama niezależnie od tego, czy ogrzewamy budynek w sposób ciągły przez wymaganą ilość czasu, czy też przerywamy ogrzewanie i po trzech-czterech miesiącach zaczynamy je od początku". Dr Krzyczek stwierdził, że nie ma powodu, aby ryzykować.

Ogrzewanie, które jest zdrowe

Wilgoć w domu to problem, który wykracza poza wybór odpowiedniego systemu grzewczego. Jest to tylko jeden element układanki. Ze względu na swoją prostotę, systemy grzewcze na podczerwień stały się coraz bardziej popularne wśród właścicieli domów jednorodzinnych.

Ogrzewanie na podczerwień zapewnia ciepło i wilgotność w Twoim domu. Systemy grzewcze na podczerwień, w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów, nie ogrzewają bezpośrednio powietrza, a więc nie wprawiają go w ruch. Jest to krytyczna kwestia w domu, który stał się zawilgocony i pełen mikrotoksyn generowanych przez grzyby. Wymiana systemu grzewczego nie powinna spowodować rozprzestrzenienia się tych patogenów po całym domu. Toksyny i roztocza mogą dostać się do naszych płuc i wywołać choroby układu oddechowego.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać