Mieszkańcy krajów Unii Europejskiej, dążąc do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, coraz częściej wybierają domy zeroemisyjne. Każdy kraj w końcu osiągnie punkt, w którym wszystkie nowe domy budowane w jego granicach będą zeroemisyjne. W różnym czasie będzie to wymagane przez prawo. Podstawowym pytaniem dla inwestorów będzie: Jaki jest najlepszy sposób ogrzewania domu zeroemisyjnego? Obecnie dostępne są dwie opcje, ale różnią się one ceną.

Czasy, kiedy charakterystyka energetyczna nie budziła zastrzeżeń, już dawno minęły. Było to możliwe dzięki ujednoliceniu przepisów w dziedzinie budownictwa przez kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego, która została uchwalona w 2010 roku, wprowadziła pojęcie, że budynek powinien charakteryzować się niskim zużyciem energii. Przepisy te przez lata były modyfikowane i nikogo nie dziwią zaostrzone wymagania wobec nowych domów. Przepisy te mają sprawić, że nowe budynki będą zeroemisyjne.

Czym jest dom zeroemisyjny?

Zanim wyjaśnimy, czym jest dom zeroemisyjny i jaki jest jego wariant, musimy wprowadzić dwa pojęcia.

  • EK energia końcowa
  • EP energia pierwotna

Energia końcowa to ilość zużytej energii, która została dostarczona i za którą należy zapłacić dostawcy. Jest ona dostarczana do budynku w postaci gazu ziemnego, węgla lub biomasy w celu ogrzania całego domu. Energia końcowa zawiera straty związane z jej przesyłem w budynku.

Energia pierwotna to końcowa forma energii plus wkłady energetyczne niezbędne do jej wytworzenia.

Dom zeroemisyjny to taki, który nie emituje dwutlenku węgla ze swoich urządzeń.

Domy zeroenergetyczne nie zużywają energii pierwotnej. Zamiast tego równoważą zużycie i produkcję energii potrzebnej do funkcjonowania budynku. Ta równowaga energii sprawia, że jest to praktycznie dom zeroenergetyczny. Jest to ogromna zaleta dla domów niskoenergetycznych. W rezultacie, stałe koszty utrzymania są niższe.

System fotowoltaiczny jest sercem domów zero-emisyjnych. Jest on odpowiedzialny za produkcję energii elektrycznej. System grzewczy jest drugim najważniejszym elementem.

Pompa ciepła w ekonomicznie zbudowanym domu

Pompy ciepła to popularne źródło energii cieplnej w domach zeroenergetycznych. Urządzenia te mają wiele zalet, w tym niski pobór prądu. Nie są one jednak jedynym źródłem ciepła dla domów zeroenergetycznych. Pompy gruntowe wymagają do zainstalowania dużej działki. Dodatkowo do instalacji pompy gruntowej wymagane są odwierty, które mogą zwiększyć początkowy koszt inwestycji.

Pompy ciepła to urządzenia, które wymagają remontu, a w przypadku zmęczenia materiału - wymiany. Sprężarka pompy wymaga wymiany co 10 lat. Jeśli chcemy zachować gwarancję producenta na urządzenie, wymagane są przeglądy. Trzeba również dokonywać przeglądów pod kątem żywotności pompy ciepła. Wynika to z faktu, że pompa ciepła musi być utrzymywana z najwyższą konsekwencją, jeśli ma trwać przez długi czas. Według większości producentów pomp ciepła, ich sprzęt może trwać od 20 do 25 lat bez konieczności wymiany. Pompa ciepła nie jest bezobsługowa ze względu na długą listę czynności, na które trzeba zwrócić uwagę.

Dolna linia jest taka, że pompa ciepła może być droga i powinna być wymieniona po wygaśnięciu gwarancji producenta. Jest to kosztowna instalacja, która ma niskie koszty eksploatacji.

Co zrobić, jeśli nie pompa ciepła?

Folie grzewcze zasilane energią elektryczną to kolejne ekologiczne rozwiązanie dla domów zeroenergetycznych. Ich sprawność wynosi ponad 99%. Folie grzewcze są ciche i bezobsługowe. Mogą też pracować w niskich temperaturach, które są odpowiednie dla podłóg i emitują długie promieniowanie podczerwone.

Co sprawia, że ten system grzewczy jest ekologiczny?

  • Połączenie z bezemisyjnym źródłem energii (np. fotowoltaika, windfar)
  • Nie ma emisji CO2 z budynku.
  • Trwałość przez prawie cały okres użytkowania (nie generuje elektroodpadów).

Ogrzewanie przez całe życie jest możliwe dzięki niezwykłej trwałości folii grzewczej, niskim kosztom utrzymania i zerowym kosztom napraw.

Ogrzewanie na podczerwień doskonale współpracuje z inteligentnymi sterownikami, które zmniejszają zużycie energii, ponieważ może dynamicznie i dokładnie kontrolować temperaturę w każdym pomieszczeniu.

Ogrzewanie podczerwienią z folią grzewczą jest opłacalną opcją z kosztami użytkowymi zmieniającymi się w zależności od ceny energii elektrycznej lub inteligentnego sterowania.

Dom zeroemisyjny wyposażony w ogrzewanie na podczerwień

Folie grzewcze na podczerwień może nie są tak popularne jak pompy ciepła, ale warto się im przyjrzeć. Ogrzewanie podczerwienią działa w zupełnie inny sposób niż pompy ciepła, które są zintegrowane z tradycyjnymi podłogami wodnymi lub grzejnikami z ogrzewaniem punktowym.

Promieniowanie podczerwone ogrzewa wszystkie ciała stałe znajdujące się w jego zasięgu, zamiast ogrzewać powietrze. Ciepło równomiernie wypełnia pomieszczenia i gromadzi się w suficie, ścianach i podłodze.

Folie grzewcze na podczerwień są również niebezpieczne dla zdrowia. Standardowe ogrzewanie podgrzewa powietrze. Może to powodować reakcje alergiczne poprzez zatrzymywanie roztoczy kurzu i innych cząstek w powietrzu. Ten problem nie występuje w przypadku ogrzewania na podczerwień. Folie grzewcze ogrzewają wszystkie przedmioty znajdujące się w ich zasięgu, co, jak już wspomnieliśmy, uniemożliwia im ogrzewanie powietrza.

Ceny za ogrzewanie zeroemisyjne

 ekologicznego punktu widzenia systemy ogrzewania zeroemisyjnego są warte każdej złotówki. Każdy inwestor ma swój budżet. Ważne jest, aby określić, co może zmieścić się w budżecie, a z czego trzeba zrezygnować.

Pompy ciepła powietrze-powietrze to koszt około 35 000 zł, natomiast pompy ciepła powietrze-woda to wydatek od 45 000 zł do 55 000 zł. Gruntowe pompy ciepła można kupić za 75 000 zł lub więcej. Trzeba będzie również zainwestować w systemy dystrybucji ciepła, takie jak grzejniki lub tradycyjne ogrzewanie podłogowe. Woda użytkowa również może być ogrzewana przez pompę ciepła.

Przeciętny dom o powierzchni grzewczej 111m2 będzie kosztował folie grzewcze HD-G pod panele laminowane za 11 000 zł brutto. Jest to kwota bez dodatkowych inwestycji w system grzewczy. Instalacja wody grzewczej to dodatkowy koszt.

Na wrzesień 2022 roku podano przybliżone ceny.

Koszty ogrzewania zeroemisyjnego

Roczne zużycie energii elektrycznej w domu o powierzchni użytkowej 150 m2 (i powierzchni grzewczej 111 m2) wyniesie około 2250 kWh. Do tego należy doliczyć koszt podgrzania wody. Jeśli mamy kocioł o pojemności 250 litrów to zużyje on około 1000-1200 kWh energii elektrycznej rocznie.

Przyjmuje się, że pompy ciepła zużywają 3000 - 4000 kWh dla domu o powierzchni 100m2.

Zeroemisyjne systemy grzewcze - podsumowanie

Trudno zaprzeczyć efektywności pomp ciepła i ich mniejszemu zużyciu energii elektrycznej. Łatwo natomiast zauważyć, że pompy ciepła przy częstszym użytkowaniu będą miały wyższe koszty długoterminowe. Wynika to z ciągłej potrzeby konserwacji, przeglądów i napraw.

Ogrzewanie podczerwienią jest opłacalną opcją, ponieważ nie wymaga dodatkowej pracy ani nie ponosi kosztów. Dlatego ogrzewanie podczerwienią jest bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie zarówno ze względów ekonomicznych, jak i środowiskowych. Ma ono również dodatkowe korzyści dla zdrowia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać