Ekologiczne rozwiązania to jedna z najbardziej atrakcyjnych inwestycji, jakie możemy dziś podjąć. Mają one pozytywny wpływ na nas i naszych bliskich. Przyczyniają się również do realizacji ważnych dla ludzkości celów, takich jak osiągnięcie neutralności klimatycznej poprzez ograniczenie emisji CO2 czy zmniejszenie ilości śmieci, jakimi stają się powszechnie sprzedawane produkty. Przedstawimy Państwu koszty związane z taką inwestycją, w tym fotowoltaikę i ekologiczne ogrzewanie domu.

Jaki ekologiczny system ogrzewania domu wybrać?

Po pierwsze, musimy rozważyć wszystkie za i przeciw każdego systemu grzewczego, zanim zdecydujemy, który z nich będzie najlepszy dla naszego budynku mieszkalnego. Z inwestycją grzewczą ściśle związana jest izolacja termiczna.

Ważne jest, aby rozważyć wpływ systemu grzewczego na środowisko. Omówimy dwie opcje obecnie najbardziej przyjazne środowisku, którymi są ogrzewanie gazowe, ogrzewanie pompą ciepła oraz ogrzewanie elektryczne z foliami na podczerwień.

Ogrzewanie gazowe jest preferowane ze względu na niższą cenę gazu niż energii elektrycznej. Nie oznacza to jednak, że ogrzewanie gazowe jest bardziej przystępne cenowo. Co zrobić, jeśli nie masz podłączenia do rury gazowej? Możesz podłączyć się do sieci gazowej, jeśli nic nie stoi na przeszkodzie. Jednak będzie się to wiązało z dużymi kosztami.

Jeśli warunki techniczne nie pozwalają na podłączenie naszej zagrody do gazociągu, zawsze pozostaje alternatywa, jaką jest ogrzewanie gazem z pojemników (gazy płynne). Zwiększa to jednak koszt paliwa, co czyni ten system mniej opłacalnym.

Nie możemy zapominać o kosztach zakupu pieca kondensacyjnego i reszty instalacji gazowej. Może to być bardzo kosztowne, zwłaszcza jeśli chcemy skorzystać z form dofinansowania takiej inwestycji. Programy wsparcia finansowego muszą być obwarowane konkretnymi wytycznymi dotyczącymi urządzeń, które są instalowane. Najtańszy piec gazowy nie jest już dostępny. Ceny za akceptowalną jakość wahają się w zależności od rodzaju od trzech do dwunastu tysięcy złotych.

Instalacja piecyka wymaga, aby w budynku było wystarczająco dużo miejsca na jego umieszczenie. Wymaga również zaplanowania trasy instalacji, co może zwiększyć koszty. Konieczne są regularne przeglądy całej instalacji, aby upewnić się, że nie ma żadnych nieszczelności i zagrożeń dla życia mieszkańców. Gaz to poważny biznes!

Jakie są koszty pompy ciepła?

Pompy ciepła są niezwykle popularne ze względu na ich podwójną funkcję ogrzewania i chłodzenia. Pompa gruntowa wymaga, abyś miał wystarczająco dużo ziemi, aby ją zainstalować. Niektóre pompy gruntowe wymagają wykonania odwiertów w ziemi. To niewątpliwie spowoduje tymczasowe uszkodzenie naszego podwórka. Zwiększa to ogólny koszt instalacji.

Pompy powietrzne są tańszą opcją. Można je jednak opcjonalnie zainstalować wewnątrz budynków.

Cena pompy w wersji powietrznej wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Pompy gruntowe mogą być droższe i z reguły kosztują powyżej 25.000 zł. Dodajmy do tego koszt instalacji i możemy spodziewać się rachunku znacznie powyżej 50.000 zł. Do tego dochodzą koszty bieżące, czyli pompa nie będzie działać bez serwisowania. Sprężarka będzie wymieniana co 10 lat.

W artykule "Elektryczne ogrzewanie podłogowe: Czy warto?" podaje zestawienie kosztów dla pompy ciepła, pieca gazowego i ogrzewania na podczerwień. ".

A co z folią na podczerwień, zamiast pompy ciepła i gazu?

Czasami ogrzewanie gazowe może nie być właściwym wyborem dla Ciebie. Może być przerażające dla niektórych osób, nawet jeśli jest dobrze zainstalowane i ma bardzo niskie ryzyko awarii. Życie w ciągłym strachu o swój dom nie jest czymś, czego chcesz.

Nie każdy ma wystarczająco dużo powierzchni kwadratowej, aby zainstalować pompę ciepła lub piec gazowy. Co jest alternatywą? Są one podstawą inteligentnych systemów ogrzewania elektrycznego i folii grzewczych na podczerwień.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać