Czy w wyniku kryzysu energetycznego smog może się zwiększyć? Takie pytanie zadaje coraz więcej osób, mimo poparcia dla uchwał antysmogowych. Wysokie ceny paliw kopalnych sprawiły, że "nawróceni" w kraju nad Wisłą szukają ekologicznych opcji ogrzewania. Podobno sprawdzają też, jak uruchomić piec lub kocioł, jak odbudować stary komin i że w miastach, w których wciąż jest wiele starych pieców, oddawane są śmieci.

Co zrobić, by przetrwać sezon grzewczy Jakie są alternatywy dla ogrzewania koksem? I na koniec - który system grzewczy jest najbardziej przystępny cenowo?

Czy smog jest szkodliwy?

Zacznijmy od przypomnienia, skąd wzięły się wszystkie starania o ograniczenie smogu. Smog to zjawisko, które jeszcze kilka lat temu nie miało znaczącego wpływu na zdrowie Polaków. Wprawdzie ktoś coś wiedział, ktoś o tym wspominał, ale temat ten prawie nie istniał w dyskusji publicznej.

Z upływem lat coraz bardziej uświadamialiśmy sobie, że drobne cząsteczki smogu z bariery płucnej mogą przenikać do krwiobiegu i narządów. Nie jest to dobre dla naszego zdrowia. Maski antysmogowe cieszyły się dużym zainteresowaniem. Niejedna sypialnia została najechana przez oczyszczacz powietrza. Wiele osób wyprowadziło się z miasta, ponieważ obawiali się o swoje dzieci. W końcu zaczęliśmy dostrzegać, że cząsteczki PM2,5 mogą przenikać do mózgu i powodować uszkodzenia neurologiczne.

W ostatnich latach dzięki rozwiązaniom antysmogowym nastąpiła realna poprawa jakości powietrza w Polsce. Kraków jest tego najbardziej dobitnym przykładem. Wiele osób zastanawia się teraz, czy w świetle rosnących cen energii warto wrócić do starych paliw kopalnych i ogrzewania "byle czym".

Czy jest szansa na wzrost smogu tej zimy?

Tak, smog prawdopodobnie się zwiększy. Wiele osób wybierze życie w czystym powietrzu i ciepło w domu, lub na zewnątrz w smogu. Ciepło w domu jest podstawową potrzebą.

Można się jednak zastanawiać, czy rzeczywiście konieczne jest ponowne ogrzewanie "tym, co mam pod ręką". Istnieją rozwiązania kompromisowe. Jeśli węgla jest mało, zawsze można wykorzystać do ogrzewania energię elektryczną i inne systemy, które są na niej oparte.

  • Folie grzewcze na podczerwień
  • Pompy ciepła
  • Ogrzewanie indukcyjne
  • Grzejniki na podczerwień
  • Ogrzewanie i klimatyzacja

Wiele osób po spojrzeniu na listę może się zastanawiać, który system grzewczy jest najbardziej opłacalny. Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć, jeśli weźmiemy pod uwagę koszty instalacji i konserwacji.

Czy możemy sobie pozwolić na ogrzewanie naszych domów za pomocą energii elektrycznej?

To pytanie ma dwie odpowiedzi. Po pierwsze, warto trzymać rękę na pulsie, by sprawdzić, jaka dopłata za prąd nam przysługuje. Piszemy o tym w artykule, który na bieżąco aktualizujemy: "Dopłata za prąd - gdzie się zgłosić i komu przysługuje?"

Po drugie, możemy sami obniżyć swoje rachunki za ogrzewanie i prąd.

Jeśli to możliwe, zwiększając izolację termiczną swojego budynku.
Jeśli to możliwe, wymieniając przestarzałe urządzenia "energochłonne", takie jak lodówki, pralki i kuchenki.
Unikaj częstego prasowania i podgrzewania czajnika z wodą.
Zainwestuj w fotowoltaikę, ponieważ w dobie rosnących kosztów energii rozliczenie netto jest dość korzystnym sposobem rozliczeń. Jako wirtualny prosument możemy korzystać z fotowoltaiki na działce poza miastem, jednocześnie w nim mieszkając.
Zainwestować w dodatkowe źródło ciepła, np. grzejniki elektryczne. (Przeczytaj więcej o ich instalacji).
Więcej sposobów na zmniejszenie rocznego zużycia energii elektrycznej omawiamy w artykule "Jak zmniejszyć roczne zużycie energii elektrycznej?" ".

Reaktywacja smogu i zanieczyszczeń powietrza

Należy pamiętać, że nawet gdyby Polska nie była w kryzysie energetycznym, to i tak trzeba by było walczyć ze smogiem.

Ponieważ ogrzewanie jest niezbędne w naszej szerokości geograficznej, powrót smogu będzie zagrożeniem dla wszystkich. Wielu Polaków zaczyna ponownie rozważać ponowne użycie grzejników na paliwa kopalne jako sposób na oszczędzanie energii elektrycznej, pomimo ryzyka otrzymania kary pieniężnej.

Krakowski smog będzie się nasilał?

Mieszkańcy Krakowa najbardziej obawiają się powrotu do smogu i zanieczyszczonej atmosfery. Władze województwa małopolskiego przedłużyły o rok termin usunięcia kominków. Może to oznaczać, że Kraków znów zostanie otoczony gęstym, duszącym dymem pochodzącym z pobliskich gmin. Choć w Krakowie obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem, to w pobliskich gminach jest inaczej.

Tak zwany krakowski obwarzanek, czyli dym z podkrakowskich przedmieść, może w tym roku po raz kolejny wtargnąć do Krakowa. Eksperci z Krakowskiego Alarmu Smogowego potwierdzają te obawy, stwierdzając, że jeśli zima w tym roku będzie sroga, mieszkańcy Krakowa powinni być gotowi na powrót do masek antysmogowych.

Czy ulga termomodernizacyjna to teraz strata?

Brak termomodernizacji w polskich domach może doprowadzić do powstania smogu. Pomimo tego, że Polacy mogli do tej pory odpisać ponad 10 mln zł ulgi, wiele budynków nadal jest nieodpowiednio lub słabo ocieplonych. Dobra izolacja termiczna jest niezbędna do efektywnego ogrzewania. Jej brak spowoduje większe straty ciepła na zewnątrz budynku.

W artykule "Kredyt termomodernizacyjny - co można odliczyć?" pisaliśmy o tym, jak odpisać ulgę podatkową na termomodernizację. Przykłady."

Oszczędność energii równa się mniejszy smog

Nie trzeba rezygnować z codziennych czynności, aby oszczędzać energię. Można oszczędzać energię i mieć mniejszy wpływ na powstawanie smogu i innych form zanieczyszczeń poprzez bardziej świadome korzystanie z ciepła i energii elektrycznej.

Ogrzewanie pomieszczeń, które nie są używane to jeden ze sposobów na zmniejszenie zużycia energii. Dlaczego. Ponieważ pokój bez ogrzewania będzie ochładzał otaczające go pomieszczenia. Do ogrzania schłodzonej przestrzeni potrzeba więcej energii niż do utrzymania temperatury 14-16 stopni. Lepiej jest zmniejszyć temperaturę w niezamieszkałych pomieszczeniach do minimum, ale nie wyłączać całkowicie ogrzewania.

To tylko jeden ze sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie i prąd. Istnieje wiele innych sposobów na obniżenie rachunków za prąd i ogrzewanie, a wymieniliśmy je w tekście zatytułowanym. "Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie elektryczne i prąd? Sposoby."

Jest szansa na zmniejszenie smogu w przyszłości z powodu kryzysu energetycznego

W latach 70. w Europie Zachodniej pojawiły się samochody małolitrażowe i ścieżki rowerowe. Doprowadziło to do poprawy jakości powietrza w obszarach miejskich.

Chociaż jesteśmy zaniepokojeni wzrostem smogu, możemy również wprowadzić zmiany, które zmniejszą smog w przyszłości. Jedną z takich zmian jest wymiana ogrzewania na ogrzewanie zeroemisyjne. Jest to ogrzewanie, które emituje niski poziom dwutlenku węgla i cząstek stałych i jest niezależne od dostępności paliwa dla gospodarstw domowych.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać