Nowe wyzwania wymagają nowych umiejętności. Zużycie energii elektrycznej jest obecnie przedmiotem szerokiej specjalizacji. Sprawdzamy, jak zmniejszyć zużycie prądu w świetle rządowych planów ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Warto płacić niższą taryfę, jeśli można. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie urządzenia elektryczne do codziennego użytku. Jaką ilość energii elektrycznej zużywa lodówka lub pralka? Które urządzenia są bardziej wydajne? Zobaczmy.

Jak wybrać urządzenie elektryczne, które jest oszczędne?

Mieszkańcy naszego kraju coraz częściej zadają tytułowe pytanie, ponieważ są bardziej świadomi nadchodzących "ciężkich czasów", czyli rosnących kosztów ogrzewania i energii elektrycznej. Zamiast pogrążać się w rozpaczy, lepiej wziąć się w garść i ruszyć z miejsca. Jak to zrobić? Znajdź sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej. Możesz oszczędzać energię elektryczną kupując energooszczędne urządzenia, takie jak lodówki, pralki i zmywarki. Przy wyborze urządzeń AGD powinieneś zwrócić uwagę na następujące ważne kwestie:

Porównaj moc urządzeń w watach [W] - Mikser ręczny o mocy 580 W będzie zużywał mniej energii elektrycznej niż mikser o mocy 350 W w tym samym czasie.
Należy pamiętać, że moc jest miarą siły lub szybkości działania urządzenia. Nie musi jednak oznaczać większej wydajności.
Weź pod uwagę wiek swoich urządzeń. Zazwyczaj im starsze jest urządzenie, tym większa jest jego moc,
Nie daj się zwieść niskim cenom urządzeń i promocjom. 100 złotych, które zaoszczędzisz na zakupie, szybko zużyje więcej prądu, jeśli urządzenie będzie miało mniejszą moc niż droższe. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę trwałość urządzenia, która wpłynie na ogólny koszt.
Watomierz to urządzenie, które mierzy rzeczywiste zużycie energii elektrycznej przez Twoje urządzenia. Łączy się ze smartfonem i wyświetla statystyki w aplikacji. Kosztuje to około 50-60 złotych.
Podsumujmy: Aby wybrać odpowiednie urządzenie elektryczne lub je wymienić, musimy wiedzieć o nim więcej. To właśnie jest cel poniższego artykułu!

Które urządzenia zużywają najwięcej prądu?

Każdego dnia w tysiącach domów znajdują się piekarniki, lodówki, kuchenki i pralki. Do tej pory trudno było określić, które urządzenie zużywa najwięcej prądu.

Jeśli propozycja rządu dotycząca wyższych taryf za prąd dla gospodarstw domowych, które przekroczą roczny limit zużycia energii elektrycznej (2 000 kWh), wejdzie w życie, to z naszych domów znikną "pożeracze prądu". Albo inaczej - zostaniemy pożerani w rachunkach za prąd. Które z naszych codziennych urządzeń ma prawdopodobnie największe zużycie energii elektrycznej? Sprawdźmy.

Lodówka - zużycie energii elektrycznej

Przy wyborze lodówki warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Zużycie prądu przez urządzenie będzie większe, jeśli ma ono niższą klasę energetyczną. Choć cena często jest czynnikiem decydującym o zakupie lodówki, to nie zawsze jest ona najlepsza. Dlaczego? Może się okazać, że lodówka, która jest tańsza niż się spodziewamy, jest w rzeczywistości bardziej opłacalna. Porównaliśmy ceny lodówek w najpopularniejszych polskich sklepach AGD oraz ich zużycie energii elektrycznej. Co się okazało?

Lodówki Midea mają pojemność chłodziarki do 216 litrów i zamrażarki do 122 litrów. Kosztują 1899 zł. Lodówka Samsunga, która ma pojemność chłodziarki 276 l i zdolność zamrażania 114 L, kosztuje 2299 zł. Choć różnica w cenie wynosząca 400 zł może ułatwić wybór pierwszego urządzenia nad drugim, przyjrzyjmy się rocznemu zużyciu energii przez każde z urządzeń. Pierwsze z nich zużywa 256 kWh, natomiast drugie 211 kWh.

Koszt zużycia energii elektrycznej w każdym przypadku wyniesie 197,12 polskich linnów/rok i 162,74 polskich linnów/rok. (Zakładamy, że energia elektryczna kosztuje 0,77 zł/kWh w taryfie G11. Choć różnica w zużyciu między nimi jest niewielka i wynosi 34 zł/rok. Nie zapominajmy, że ceny prądu będą rosły. Lodówka nie jest jedynym urządzeniem, z którego korzystamy w domu. Roczne oszczędności mogą być jeszcze bardziej imponujące, jeśli zsumujemy wszystkie pozostałe urządzenia.

Powyższy przykład dotyczy tylko nowego sprzętu. Ale co ze starymi lodówkami? Sprawa robi się jeszcze bardziej interesująca. Lodówka Mińsk M16 z lat 60-tych, do dziś spotykana w wielu polskich domach, zużywa rocznie 600 kWh, co stanowi równowartość 462 zł. Jest to jednak optymistyczne założenie, ponieważ starsze urządzenia często zużywają więcej energii elektrycznej niż wynosi ich nominalny pobór mocy. Dzieje się tak dlatego, że starsze urządzenia ze względu na swoją przestarzałą konstrukcję zużywają więcej energii elektrycznej niż ich nowoczesne odpowiedniki.

Płyta indukcyjna - zużycie prądu

W następnej kolejności przyjrzymy się płycie indukcyjnej, ponieważ jest ona "urządzeniem zużywającym energię". Płyta grzewcza nie zużywa energii elektrycznej w sposób ciągły jak lodówka. Dlatego przy obliczaniu kosztów trzeba będzie przyjąć założenia. Przyjmiemy, że używamy dwóch palników płyty indukcyjnej przez około jedną i ćwierć godziny każdego dnia. Ponieważ nie grzejemy na najwyższej mocy, zakładamy, że zużyjemy około 4 kW. Jaką ilość energii elektrycznej zużyjemy miesięcznie?

1,5 h x 3kW x 30 dni = 135 kWh

Łatwo jest obliczyć miesięczny rachunek za prąd dla płyty indukcyjnej.

135 kWh x 0,77PLN = 103,95PLN.

W przypadku płyt ceramicznych istnieje wiele opcji. To sprawia, że temat płyt kuchennych jest dość skomplikowany. Zużywają one mniej prądu, ale gotowanie trwa dłużej. Ich użytkowanie jest droższe niż płyt indukcyjnych, które potrzebują mniej czasu na gotowanie. Warto jednak zauważyć, że starsze kuchenki i płyty grzewcze zużywają więcej prądu niż nowoczesne lodówki. Jest to dość dużo, nawet dwukrotnie więcej.

Piekarnik - zużycie energii elektrycznej

Zużycie energii elektrycznej przez piekarnik to oczywisty krok, jeśli już go omówiliśmy. Choć urządzenie to nie jest najbardziej wydajne pod względem zużycia energii, to i tak jest dobrym wyborem. Piekarnik musi jednak nagrzać wnętrze do ponad 200 stopni Celsjusza. Przeciętny piekarnik dostępny na rynku ma moc 2500 W. Zakłada się, że używamy go średnio po godzinie dwa razy w tygodniu. Ile miesięcznie wyniesie zużycie prądu przez nasz piekarnik?

2,5 kWh x 2. = 5 kWh - Tyle energii elektrycznej zużywa on w ciągu tygodnia.

5 kWh x 4, równa się 20 kWh. Jest to przybliżone zużycie miesięczne.

Ile to będzie kosztować? Średnia stawka za energię elektryczną, na październik 2022 roku, wynosi 0,77 zł/kWh. Miesięczny koszt użytkowania piekarnika wyniesie więc 15,4 zł. Należy pamiętać, że piekarnik jest używany dwa razy w tygodniu przez godzinę. Gdyby jednak piec był używany pół godziny dziennie, zużycie energii mogłoby być znacznie wyższe. O ile? Obliczmy.

0,5h dziennie x 2,5kWh = 1,25kWh energii elektrycznej dziennie

1,25 kWh x 30 dni = 37,5 kWh zużycia energii elektrycznej w miesiącu

37,5 kWh x 0,77PLN = 28,77PLN

Nie wygląda to strasznie, prawda? Wynika to z faktu, że bierzemy pod uwagę nowy sprzęt. Jak wszyscy wiemy, starszy sprzęt zużywa więcej energii. Bez odpowiedniego opomiarowania trudno jest określić, ile energii zużywa wysłużony piekarnik. Dopiero wtedy można określić, ile energii elektrycznej zużywa stary piekarnik.

Pralka - zużycie energii elektrycznej

Oszacowanie zużycia prądu przez pralkę jest trudniejsze niż w przypadku innych urządzeń. Dokonuje się go poprzez obliczenie liczby cykli dla programów 40 i 60 stopni C, a także pełnego i częściowego załadunku. Założenia te są konieczne, ponieważ grzałka pralki nie pracuje z pełną mocą podczas procesu prania. Według producentów pralek zużycie energii elektrycznej na 100 cykli wynosi około 63 kWh. Da to koszt 48,51 zł. W tym przypadku obowiązuje taka sama zależność jak w przypadku lodówki. Pralka jest droższa, więc zużycie prądu na 100 cykli jest mniejsze. Są modele, które zużywają 53 kWh i inne, które zużywają 45 kWh. Jak w przypadku wszystkich urządzeń AGD, na zużycie energii elektrycznej mają wpływ dodatkowe czynniki. W przypadku pralek dodatkowymi czynnikami będą: wielkość bębna oraz liczba obrotów na godzinę.

Zmywarka

Zużycie energii elektrycznej przez zmywarkę można obliczyć w taki sam sposób jak w przypadku pralki. Urządzenia te są bardzo podobne pod wieloma względami, ale najważniejsza jest liczba cykli. To one, podobnie jak w przypadku pralki, pomagają określić, ile prądu zużywa zmywarka. Zależy to również od wielkości i pojemności zmywarki. Jak widać, większa zmywarka będzie zużywała mniej prądu niż mniejsza. Weźmy pod uwagę urządzenia o pojemności 13-15 kpl (ilość naczyń, które mogą umyć), a różnica w zużyciu energii elektrycznej na 100 cykli jest jeszcze potężniejsza. Zmywarki Bosh przy cenie 2199 zł zużywają 94 kWh na 100 cykli (72,38 zł). Zmywarka Samsunga jest jednak droższa o 3319 zł. Zużywa jednak 71 kWh na 100 cykli, co daje 57,75 zł. Różnica to zaledwie 15 złotych. Niewiele, prawda? Nie jest, ale jest. Jeśli dodamy do siebie wszystkie oszczędności z AGD, to przez cały rok uzbiera się ładna sumka.

Trudno nie wspomnieć o zmywarce i o tym, jak można ją wykorzystać do oszczędzania prądu. Aby zmywarka nie myła pustych przestrzeni, ważne jest, aby ładować ją na końcu. Program eco jest zalecany przez niemal wszystkich producentów. Choć zajmuje więcej czasu, program ten zużywa mniej prądu i wody.

Ogrzewanie elektryczne - zużycie prądu

Ogrzewanie elektryczne staje się coraz bardziej popularne w mieszkaniach i domach. Wiele osób nadal korzysta ze starych technologii grzewczych, pomimo tego, że na rynku jest wiele nowych i bardziej przystępnych technologii grzewczych, takich jak elektryczne ogrzewanie na podczerwień. Jaki typ?

Farelka - zużycie energii elektrycznej

To wciąż popularny sposób ogrzewania pomieszczeń. Jest prosty, niezawodny i dobrze znany. Ale, czy jest to rozwiązanie ekonomiczne? Typowa farelka ma moc 2000 watów. Oznacza to, że godzina pracy kosztuje 1,54 zł. Jest to taka sama cena jak w przypadku grzejnika olejowego. Różnica polega na tym, że grzejnik musi pracować bez przerwy, aby ogrzać całe pomieszczenie. Grzejnik na podczerwień będzie potrzebował znacznie więcej czasu, aby ogrzać pomieszczenie do pożądanej temperatury. Chociaż parowniki mogą być drogie, może to być powód ich opłacalności. Najlepiej wybrać grzejnik, który jest droższy, ale będzie oszczędzał energię, tak jak inne urządzenia gospodarstwa domowego.

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i które urządzenia elektryczne są bardziej oszczędne?
Nie ma jednego słusznego sposobu. Po pierwsze, nie kieruj się wyłącznie ceną urządzenia elektrycznego. Jak widać, niska cena nie zawsze oznacza niższą jakość urządzenia czy mniejsze zużycie energii. Okazuje się, że za urządzenie, które zużywa mniej prądu, warto zapłacić kilkaset złotych więcej.

Szukając sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej warto rozważyć wymianę starych urządzeń. Okazuje się, że stare urządzenia AGD są w Polsce bardzo powszechne. Według wyliczeń Polskiej Izby Ekologii ponad 80 procent polskich gospodarstw domowych posiada sprzęt AGD i RTV. Powinny one zostać wymienione na bardziej wydajne. Według ekspertów z PIE wymiana starych urządzeń może zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną o 20 proc. Warto zainwestować w nowsze, bardziej przystępne cenowo urządzenia elektryczne, jeśli dzięki wymianie przestarzałych sprzętów AGD możemy zmniejszyć nasze rachunki za prąd.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać