Te trzy technologie, intensywnie rozwijane, wyeliminują smog: fotowoltaika, elektromobilność i folia grzewcza. Zwiastunem zimy nie będzie gryzący w gardło dym. Już każdy nowy dom ma potencjał, by być ekologicznym. Dużo łatwiej jest też odpowiedzieć na pytanie: "Jak ogrzewać ekologiczny dom?". WT21, który został wdrożony w 2021 roku, minimalizuje straty ciepła w nowych budynkach. Dzięki temu mogą one stosować zeroemisyjne ogrzewanie elektryczne z foliami grzewczymi, bez obaw o rachunki.

Jakie jeszcze cechy sprawiają, że dom ekologiczny jest wyjątkowy? Termin dom pasywny często używany jest zamiennie z terminem "dom ekologiczny". Czy jednak są to pojęcia tożsame? Na te pytania odpowiemy i przybliżymy temat domów zeroenergetycznych i odnawialnych źródeł energii (OZE).

Jak ogrzewać dom ekologiczny i dom pasywny

Taką nazwę może nosić dom ekologiczny, dom energooszczędny lub dom pasywny, jeśli spełniają określone warunki. Warunki te mogą być nieco inne dla domu energooszczędnego i domu pasywnego, więc nie należy ich określać jednym mianem. O ile każdy dom pasywny można określić jako dom, który oszczędza energię elektryczną, to nie wszystkie domy energooszczędne są pasywne.

Jeśli roczne zużycie energii w domu jest mniejsze niż 40 kWh/m2, uznaje się go za energooszczędny. Natomiast dom pasywny zużywa rocznie nie więcej niż 15 kWh/m2 na ogrzewanie i 120 na podgrzewanie wody oraz prawidłową pracę urządzeń elektrycznych.

Przyjmuje się również, że te warunki muszą być spełnione w przypadku domów pasywnych:

  • Sprawny system wentylacji z odzyskiem ciepła: Rekuperacja
  • Budynek charakteryzuje się nienaganną szczelnością powietrzną, którą można zweryfikować odpowiednimi badaniami.
  • Bardzo dobra izolacja termiczna budynku, na poziomie obowiązujących norm WT21
  • Wysokiej jakości stolarka okienna i drzwiowa, m.in. energooszczędne okna z profilem 6-komorowym lub potrójną szybą.
  • Ogrzewanie wody do codziennego użytku przy niskich stratach ciepła
  • Budynek mieszkalny, energooszczędny daje nam większą elastyczność w kwestii instalacji systemu grzewczego, czy to olejowego, gazowego, czy elektrycznego.

Ważne jest, aby mieć wysokiej jakości ekologiczne rozwiązania

Wybór wysoko wykwalifikowanych fachowców, którzy są w stanie wykonać pracę rzetelnie, solidnie i zgodnie ze sztuką i rzemiosłem budowlanym to ważny aspekt budowy wymarzonego domu.

W Polsce wciąż można znaleźć "specjalistów", którzy oferują niskie stawki, a ukrywają swoją niekompetencję i niskiej jakości materiały. Takie usługi to ciągłe zagrożenie dla Twojej reputacji.

O ulgę podatkową na termomodernizację możemy ubiegać się, jeśli wykonaliśmy prace, dzięki którym budynek stał się bardziej energooszczędny lub pasywny. Musimy udowodnić, że nasz budynek i materiały spełniają wszystkie wymagania. Nie może tego zagwarantować substandardowy fachowiec lub słabej jakości materiały.

Heat Decor odpowiada na wszelkie zapytania dotyczące projektowania i doboru ogrzewania. Polecamy wysokiej jakości komponenty, a także ekologiczne i ekonomiczne sposoby wytwarzania energii. Jakie są najlepsze rozwiązania obecnie dostępne?

Fotowoltaika i folia grzewcza na podczerwień

Nie będzie zaskoczeniem dla czytelników znających naszą markę, że polecamy do domów ogrzewanie na podczerwień. System ten jest niskoemisyjny i ma najniższe koszty instalacji. Ma również zerowe koszty utrzymania.

Ogrzewanie na podczerwień świetnie nadaje się do ogrzewania podłogowego pod panelami laminowanymi, płytami SPC czy deską warstwową. Może być również stosowane do ogrzewania łazienek z wylewką pod nią jako ogrzewanie akumulacyjne. W kuchni dzięki folii grzewczej możemy ogrzewać blat, jak i podłogę. Dzięki temu jest to świetne miejsce do wyrabiania ciasta drożdżowego. To nowoczesne ogrzewanie można zamontować w każdym pomieszczeniu.

Chcemy podzielić się ciekawą i przydatną wskazówką: folia grzewcza pod Twoim lustrem to świetny pomysł. Włącza się ona automatycznie po włączeniu światła. Zapobiega to zaparowaniu lustra podczas kąpieli.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać