Za wymianę pieca na czystszy, bardziej wydajny odpowiada rządowy program Czyste Powietrze. Wymiana źródła ciepła w domu na dowolne, czystsze, które nie emituje spalin jest możliwa nie tylko dzięki programowi centralnemu. W Polsce istnieje wiele programów samorządowych i miejskich, które oferują dotacje, niektóre z nich mogą być bardzo wysokie. Sprawdziliśmy, jakie dotacje oferują gminy na ograniczenie smogu i wymianę pieców.

Od 19 września 2019 roku, czyli od uruchomienia programu Czyste Powietrze, w Polsce nastąpił gwałtowny wzrost wykorzystania czystszych i bardziej nowoczesnych opcji grzewczych, które zastąpiły piece na paliwa kopalne. Ten program nauczył nas, że dotacje na wymianę starego pieca powinny być traktowane jako oczywistość. Samorządy lokalne również prowadzą swoje własne programy celowe, aby sfinansować wymianę pieców. Wiele gmin odniosło w tej dziedzinie duży sukces, a jakość powietrza w Polsce poprawia się.

Dlaczego warto wymienić piec?

Wiele tysięcy Polaków podjęło decyzję o rezygnacji z ogrzewania starymi, dymiącymi piecami i sięgnęło po nowoczesne technologie grzewcze dzięki dotacjom od rządu i samorządów. W marcu 2022 roku w ramach programu Czyste Powietrze podpisano 290 145 umów i wypłacono 170 723 dotacji.

Kotły starego typu to nie tylko inwestycja w nasz komfort, ale także w nasze zdrowie. Naukowcy wielokrotnie udowodnili, że dwutlenek węgla i pyły z tzw. niskiej emisji mogą mieć destrukcyjny wpływ na organizm człowieka. W artykule "Jaki rodzaj ogrzewania będzie komfortowy dla osób starszych?" omówiliśmy również niedogodności związane z ogrzewaniem węglowym. Komfortowe ogrzewanie to inwestycja w naszą przyszłość!

Należy zdać sobie sprawę, że przyszłe pokolenia będą nas oceniać negatywnie i pozytywnie. Jeśli zadbamy o środowisko i powstrzymamy zanieczyszczenia, będziemy oceniani pozytywnie. Skończymy jak cham ze złotym rogiem, który nie pozostawił po sobie nic poza ino strunami.

Nowoczesne ogrzewanie bez emisji zanieczyszczeń

Wymieniając piec, trzeba będzie znaleźć nowe źródło ogrzewania. Obecnie dostępnych jest wiele opcji, a najpopularniejsze z nich to:

 • Kocioł na ekogroszek 5 kl.
 • Kocioł na pellet
 • Gazowy kocioł kondensacyjny
 • powietrzna pompa ciepła
 • Każda technologia ma swoje zalety, ale są też wady.

Elektryczne ogrzewanie folią na podczerwień to kolejna popularna, ale mniej znana opcja. Chociaż mogłoby się wydawać, że ogrzewanie prądem jest kosztowną opcją dla gospodarstw domowych, rzeczywistość jest zupełnie inna. Elektryczne ogrzewanie na podczerwień nie jest droższe niż inne technologie, jeśli dom spełnia Warunki Techniczne 2021. Jest znacznie bardziej przystępny w instalacji niż inne technologie, a także może trwać dłużej.

Ogrzewanie na podczerwień jest opłacalną opcją. Omówiliśmy to już w naszym artykule na blogu "Elektryczne ogrzewanie podłogowe: Czy to się opłaca?". Porównujemy w nim aktualne koszty dwóch wspomnianych rozwiązań. Jak uchronić nasz domowy budżet przed wysokimi kosztami wymiany pieca? Najprościej mówiąc, wybierając odpowiednie miejsce!

Miasta, które mają własne dopłaty do wymiany pieców

Tempo wymiany pieców starego typu jest inne w dużych miastach niż w mniejszych miejscowościach. Zaczniemy od przyjrzenia się dotacjom oferowanym w kilku największych miastach w Polsce.

Dotacje do wymiany pieców w Warszawie

Warszawski program dotacji "Wymień kopciucha" przeznaczony jest dla osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni i przedsiębiorców. Osoby fizyczne mogą z niego skorzystać, aby wymienić swój stary piec węglowy:

 • Pompa ciepła
 • Ogrzewanie elektryczne
 • Podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej
 • Piec gazowy

Dotacja na wymianę kopciucha na elektryczną pompę ciepła wynosi 21 000 zł dla pomp powietrznych i 28 000 zł. W przypadku pomp gruntowych jest to 28 000 zł. Dotacja na ogrzewanie elektryczne wynosi 7 700 zł. Jeśli budynek jest podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej, można uzyskać dofinansowanie w wysokości 21 000 zł.

Zakładając, że w domu o powierzchni 150 m2 zostanie zainstalowana pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym, wydamy 70 000 zł. Folia grzewcza będzie kosztować niecałe 20 000, a folia grzewcza mniej, ponieważ folia do ogrzewania podłogowego jest tańsza.

Wymiana pieców w Łodzi

Łódzki program dofinansowania wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła trwa już szósty rok. Władze Łodzi zdecydowały, że będą dofinansowywać:

 • Wymianę pieca wraz z podłączeniem do sieci gazowej i montażem źródła ciepła.
 • Podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej
 • Instalację pompy ciepła
 • Instalację ogrzewania elektrycznego

Beneficjenci indywidualni mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 9 900 zł. Maksymalna kwota inwestycji, która może być dofinansowana to 90%. O dotację mogą ubiegać się również właściciele nieruchomości wielorodzinnych. Dofinansowanie to wynosi 50 000 zł.

Dotacje na wymianę pieców we Wrocławiu

Wrocław wprowadził program wymiany pieców pod nazwą "Wymień piec". Można uzyskać dotację w wysokości 12 000 zł. Zgodnie z regulaminem programu, uczestnicy nie muszą wnosić wkładu własnego. Zamiast tego instalator może zapłacić bezpośrednio Urzędowi Miasta Wrocławia. Program obejmuje demontaż starego pieca, budowę instalacji odciągowej fluegazu oraz montaż zbiorników na gaz płynny lub zbiorników na lekki olej opałowy.

Poznań: 2022, Zmiana źródła ogrzewania

Poznański program dofinansowujący wymianę pieców znany jest pod nazwą "Kawka bis". W 2021 roku można było uzyskać 100 proc. zwrotu kosztów kwalifikowanych brutto wymiany pieca. Powtórzono to również w tym roku. Poznańscy urzędnicy twierdzą, że w 2022 roku zmniejszyli liczbę wymaganych załączników, co wraz z uproszczonym wnioskiem o dotację na wymianę pieca skróciło cały proces. Należy pamiętać o limitach wsparcia finansowego, o jakie pozwalają ubiegać się poznańskie dotacje.

 • 20.000 zł/lokal na wymianę pieca na pompę ciepła z lub ogrzewanie elektryczne z fotowoltaiką
 • 15.000 zł/mieszkanie na wymianę źródła ogrzewania na pompę ciepła bez fotowoltaiki
 • 12 000 zł/willa za wymianę źródła ciepła na sieć ciepłowniczą, ogrzewanie elektryczne lub ogrzewanie gazowe

Dopłaty do wymiany pieca w Gdańsku

Gdański program dopłat umożliwia osobom fizycznym, prawnym i przedsiębiorcom otrzymanie dotacji do 7000 zł na remont starego pieca. Można ją przeznaczyć na zakup kotła gazowego lub ogrzewania elektrycznego, albo na podłączenie miejskiej sieci ciepłowniczej.

Zmiana ogrzewania w Krakowie w 2022 r.

Dzieje się tak dlatego, że dawna stolica Polski nie ma własnego programu. Dzieje się tak dlatego, że Kraków jako pierwsze miasto w Polsce zaoferował program dopłat do wymiany paliw kopalnych. Efekt jest taki, że w Krakowie pozostało już tylko 600 pieców (stan na październik 2021), a miasto zakończyło program wymiany pieców, wymieniając ich 45 000.

Lubelski program zmiany źródeł ogrzewania

Stolica Lubelszczyzny wprowadziła plan dopłat do wymiany pieców. Uprawnionym jest każdy mieszkaniec gminy Lublin. Dotacja w Lublinie pokrywa do 50% kosztów na ekologiczne inwestycje grzewcze. Można wymienić piec na elektryczną pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne lub olejowe i podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Miejskie dotacje na wymianę pieców

O dotacje na wymianę pieca można się również ubiegać, zwracając się do gmin. Wiele gmin posiada własne dotacje celowe na wymianę pieca węglowego na czystsze, czyli mniej emisyjne źródło ciepła. Łatwo zauważyć, że dotacji z gmin na wymianę pieca jest bardzo dużo. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie w południowej Polsce kwestia smogu/zanieczyszczenia powietrza po raz pierwszy pojawiła się w debacie publicznej.

Mówiąc o wymianie pieców nie sposób zapomnieć o wprowadzonym ponad dwa lata temu w Krakowie zakazie spalania węgla czy paliw stałych. Wpłynęło to pozytywnie na jakość powietrza w stolicy Kraka. Takie zakazy będą obowiązywać w każdej polskiej gminie do 2050 roku. To właśnie wtedy Unia Europejska zobaczy pełne skutki dekarbonizacji w budownictwie.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać