Czy możliwe jest, aby w starym domu było ogrzewanie podłogowe? Jakie są koszty? Wybór ogrzewania do starszego domu jest trudniejszy niż do nowego. Tu trzeba się dobrze zastanowić, aby zapewnić sobie komfort po wymianie źródła ciepła i systemu jego dystrybucji. Dobrym pomysłem jest pozbycie się kaloryferów. Są one przestarzałą technologią, która nie nadaje się do nowoczesnych niskotemperaturowych systemów grzewczych. Podjąłeś decyzję o zastosowaniu ogrzewania płaszczyznowego. Ale jaki system ogrzewania podłogowego jest najlepszy? Czy jest to ogrzewanie wodne czy na podczerwień? Czy ogrzewanie podłogowe jest w stanie zapewnić odpowiedni komfort cieplny? Jak sprawić, aby ogrzewanie starszego domu było bardziej opłacalne?

Przy wymianie systemu grzewczego w starszym domu trzeba podjąć ważną decyzję. Trzeba bowiem wybrać źródło ciepła i system jego dystrybucji. Technologie, które są mniej energochłonne i zapewniają taki sam, jeśli nie lepszy, komfort cieplny, zastępują stare i przestarzałe grzejniki. Jak podejść do ogrzewania starszego domu?

Woda pod podłogą wymaga poprowadzenia rur i może powodować wiele zakłóceń
Ogrzewanie podczerwienią jest świetną opcją, ponieważ nie wymaga dodatkowych instalacji
Ogrzewanie podłogowe, zwane również powierzchniowym, zapewnia taki sam komfort cieplny i oszczędność energii jak zwykłe grzejniki, ale przy niższym zużyciu energii.
Audyt energetyczny to pierwszy krok do obniżenia rachunków za ogrzewanie.

Jak zainstalować ogrzewanie podłogowe w starszym domu?

Finanse to podstawa każdych prac, które wiążą się z tak głębokimi zmianami. Musisz zadbać o bezpieczeństwo swoich inwestycji. Możesz zainteresować się wieloma programami dofinansowań, które obejmują wymianę starych pieców i kotłów, a także termomodernizację, a nawet audyt energetyczny.

Następnie określ, jakie prace są konieczne, aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny w Twoim domu. Zalecamy dotarcie do profesjonalisty i przeprowadzenie audytu energetycznego. Pozwoli to określić miejsca w domu, przez które ucieka najwięcej ciepła. Dzięki temu będziesz mógł przejść do termomodernizacji.

Ogrzewanie podłogowe bez niej jest inwestycją nieopłacalną ekonomicznie. Po co inwestować w nowoczesny, wydajny system grzewczy, jeśli ciepło wciąż może uciekać na zewnątrz? Termomodernizacja jest kluczowym elementem wymiany źródeł ciepła.

Ostatnim krokiem jest wybór systemu grzewczego. Dostępnych jest wiele opcji, a o tym, która będzie najlepsza, zadecydują indywidualne potrzeby każdego człowieka. My omówimy tylko te najczęściej spotykane. Zakładamy, że bardziej opłacalna jest wymiana starych grzejników na ogrzewanie niskotemperaturowe.

Podłogi w starszym domu

Dlaczego tak niechętnie ogrzewamy grzejnikami? Ekonomia to prosty powód. Grzejniki to urządzenia grzewcze o wysokiej temperaturze. Dostarczana ciecz musi mieć od 75 do 90 stopni Celsjusza. Dla wody podłogowej jest to 55degC. Dla naszego źródła ciepła różnica 20 stopni Celsjusza jest dość znacząca. W drugim scenariuszu na ogrzewanie wody zużyjemy mniej pieniędzy.

Dlaczego nie zlikwidować grzejników, a zamiast tego zaopatrzyć się w pompę ciepła? Tekst "Czy pompy ciepła ogrzeją dom z grzejnikami?" jest dostępny. Jest to zły pomysł.

Ponieważ jest tańsze, najlepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Pozostawia nas to z dylematem, jakie ogrzewanie podłogowe wybrać? Co jest lepsze: folie grzewcze na podczerwień czy wodne ogrzewanie podłogowe? Omówmy pokrótce oba te rozwiązania.

Ogrzewanie wodne przy remoncie domu

Tradycyjne wodne ogrzewanie podłogowe to nic innego jak system, który wykorzystuje rurki do ogrzewania podłogi. W rurkach znajduje się czynnik grzewczy, który jest podgrzewany przez pompę ciepła lub kocioł. System ten nie jest łatwy w montażu i wymaga pomocy fachowców. Może się bowiem okazać, że trzeba będzie poprowadzić rury z kotłowni do wszystkich ogrzewanych pomieszczeń. Nie jest to pół biedy, jeśli dom ma grzejniki. Ale może się to skomplikować, jeśli dom jest ogrzewany zwykłymi piecami.

Wodne ogrzewanie podłogowe wymaga dodatkowych kontroli pod kątem szczelności. Jest to niezbędny element takich systemów. Te dodatkowe koszty operacyjne nie są czymś, na co możesz sobie pozwolić, aby je zignorować. Jeśli przestaniesz wykonywać te zadania, będziesz narażony na awarię systemu. Może to doprowadzić nawet do zalania pomieszczeń. Nie musimy chyba wspominać, że zalanie lokalu może prowadzić do dodatkowych kosztów.

Elektryczna podłoga z foliami grzewczymi

Folie grzewcze pojawiły się jako konkurent dla pomp ciepła i wody pod podłogą. Choć wykorzystuje technologię ogrzewania powierzchniowego i niskotemperaturowego, jej zasada działania jest całkowicie elektryczna. Działa w inny sposób niż kable grzewcze, maty grzewcze czy inne rozwiązania ogrzewania wysokotemperaturowego. Może wytwarzać promieniowanie dalekiej podczerwieni.

Jak działa ogrzewanie za pomocą folii grzewczej? Opisuje to tekst "Ogrzewanie podczerwienią - fakty i mity".

Ogrzewanie podczerwienią ma niekwestionowaną zaletę - jest niedrogie i łatwe w montażu. W tekście "Jakie ogrzewanie: pompa ciepła czy folia grzewcza?" szczegółowo opisaliśmy różnice pomiędzy foliami grzewczymi i pompami ciepła. Porównanie". Porównanie. Osoba znająca się na majsterkowaniu może sama zainstalować cały system grzewczy. Instalacja może być podłączona przez elektryka.

Kolejną zaletą jest szybkie i efektywne ogrzewanie pomieszczenia. Do tego dochodzi fakt, że działa to ekonomicznie. Folie grzewcze mają największą powierzchnię grzewczą ze wszystkich dostępnych obecnie urządzeń. Zazwyczaj pokrywają one około 80% podłogi. Aby osiągnąć tę samą temperaturę, wystarczy je podgrzać do 22 stopni Celsjusza. Ciepło mniej ucieka i rozprasza się.

Instalacja ogrzewania podłogowego w starszym domu z folią grzewczą
System ten charakteryzuje się również elastycznością. Nie wymaga on gruntownego remontu całego domu. Folie na podczerwień można wykorzystać do zastąpienia ogrzewania w jednym pomieszczeniu, a później dodać kolejne. W przypadku podłoża wodnego jest to niemożliwe, ponieważ wymaga poprowadzenia sieci rur.

Czy szukasz folii grzewczych lub podłogi wodnej?

Ważne jest, aby przy porównywaniu systemów grzewczych wziąć pod uwagę potencjalne problemy, które mogą pojawić się podczas instalacji i użytkowania. Ze względu na większą złożoność, wodne ogrzewanie podłogowe jest trudniejsze niż ogrzewanie na podczerwień.

Większość problemów z ogrzewaniem wodnym wynika ze złej instalacji. Może to prowadzić do zbyt wysokiej temperatury podłogi. Jest to możliwe, gdy ogrzewanie podłogowe nie zostało zaprojektowane. Dzieje się tak dlatego, że rozstaw rur musi być dokładnie obliczony na podstawie przepływu wody, grubości jastrychu i rodzaju podłogi. Niedoświadczenie, nieostrożność lub brak wiedzy mogą spowodować uszkodzenie podłogi i przegrzanie pomieszczeń, co może skutkować obrzękiem nóg.

Ogrzewanie folią na podczerwień można kontrolować, aby zmniejszyć ryzyko przegrzania. Każdy termostat Heat Decor jest wyposażony w maksymalną temperaturę podłogi, która chroni podłogę przed nadmiernym nagrzaniem.

Pękanie podłogi to kolejny problem związany z podłogami na bazie wody. Może to być spowodowane m.in. niewłaściwym wypoziomowaniem podłogi. Ogrzewanie folią na podczerwień jest polecane do starszych domów, ponieważ rzadziej powoduje problemy. O ile każdy system ogrzewania podłogowego musi być zaprojektowany, nawet podczerwień, o tyle instalacja jest znacznie prostsza i mniej narażona na niepowodzenie z powodu niedokładności ekipy instalacyjnej.

Podsumowanie

Instalacja ogrzewania podłogowego w starszym domu może być trudna. Należy pamiętać, że liczy się efekt końcowy. Chociaż wodne ogrzewanie podłogowe jest świetną opcją, może być kosztowne i trudne do zainstalowania w starszym domu. Ogrzewanie na podczerwień jest tańszą opcją.

Musisz jednak pamiętać, że systemy grzewcze nie będą działać prawidłowo bez odpowiedniej izolacji termicznej. Izolacja termiczna nie jest najdroższa, ale można uzyskać dotację poprzez wiele programów w kraju, takich jak "Czyste powietrze". Te pieniądze można przeznaczyć na ocieplenie budynku, przeprowadzenie audytu energetycznego oraz wymianę ogrzewania.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać